لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۹

معروف ترین مدرسه آموزش باله جهان، در یک پایگاه نظامی


معروف ترین مدرسه آموزش باله جهان، در یک پایگاه نظامی
معروف ترین مدرسه آموزش باله جهان، در یک پایگاه نظامی

یک پایگاه نظامی تعطیل شده در یوگسلاوی سابق ، در جزیره دور افتاده ای به نام «ویز» در کشوری که امروزه« کرواسی» نامیده می شود، یکی از معروف ترین مدارس آموزش باله در جهان به کار مشغول است. این محل در دوران جنگ جهانی دوم ، محل اختفای رهبر پارتیزان ها ، «یوسیپ بروز تیتو» بوده است.

اهالی جزیره کوچک «ویز» در طول ۲۵ سال گذشته ، به رفت و آمد صدها جوان مستعد و علاقمند به رقص باله از سراسر جهان به این ناحیه خو گرفته اند. تاسیس مدرسه بین المللی باله در ویز ، ابتکار «یوزو بورسیچ» یکی از قدیمی ترین و مشهورترین رقصنده های باله در کرواسی بوده است.

«بورسیچ» حرفه رقص را در «ویز» آغاز کرد و سپس در «زاگرب» آموزش دید و سپس با هنرمندان بزرگی که درترکیب بندی و طراحی هنر باله شهرتی جهانی دارند، افراد سرشناسی چون جورج بلنشین ، موریس بژار و رودلف نوریف همکاری کرد. یوزو بورسیچ حتی در کنار بالرین های بزرگی چون « مارگرت فونتین» نیز رقصیده است.

«بورسیچ» درباره تجربه تاسیس مدرسه باله خود می گوید: « در نخستین سال گشایش ما ۱۸۰ هنرجو داشتیم. همه آن ها در خاتمه دوره تابستانی راضی و خوشحال بودند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم کار خودمان را ادامه دهیم. این تجربه موفق ، کافی بود که حتی در سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ ، یعنی در طول جنگ کرواسی برای استقلال نیز همچنان به برگزاری دوره های تابستانی این کلاس های آموزش رقص ادامه بدهیم. کم کم با استقبالی که مسئولین گردشگری و ساکنان ویز از فعالیت های ما کردند، مدرسه ما هم به یک اعتبار و شهرتی جهانی دست پیدا کرد».

در مدرسه آموزش باله ویز ، هرچند بر روی آمادگی جسمانی و انضباط رقصندگان تاکید می شود ، اما مسئله ای که بیش از هرچیز دیگر برای «بورسیچ» اهمیت دارد، توانایی این رقصندگان در شناخت و تشخیص مهارت ها و محدودیت های شخصی آن هاست. او در این مورد می گوید:«این مساله خیلی اهمیت دارد چون هنرجویان یاد می گیرند سبک متفاوتی را در رقصیدن تجربه کنند. به ترکیب های جدید دست بیابند. در این جا هیچکس هنرجو را محک نمی زند. من از آن ها می خواهم خود را آزاد احساس کنند و در عین حال بیشتر سعی کنند تا جنبه های هنری باله را به نمایش بگذارند».

مدرسه باله ویز از زمان تاسیس در سال ۱۹۸۶ تا امروز به یکی از معتبرترین آموزشگاه های باله در جهان تبدیل شده است.در دوره تابستانی امسال ، هنرجویان و باله دوستانی از کشورهای اسلونی ، کرواسی ، مقدونیه ، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه و حتی ژاپن نیز در این کلاس ها حضور داشته اند.

XS
SM
MD
LG