لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

تاريخ عضويت کراوسی و صربستان در اتحاديه اروپا


تاريخ عضويت کراوسی و صربستان در اتحاديه اروپا
تاريخ عضويت کراوسی و صربستان در اتحاديه اروپا

در پی معاهده ای که ميان کرواسی و اتحاديه اروپا به امضا رسيد، قرار شد که اين کشور در سال ۲۰۱۳ به عنوان بيست و هشتمين عضو اتحاديه، پذيرفته شود.

معاهده ای که روز جمعه در بروکسل امضا شد، از ۶ سال پيش مورد گفتگو بوده و طی آن کرواسی وعده داده بود که فساد موجود در کشور را ريشه کن کند.

عضويت کرواسی بايد به تصويب همه ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا برسد.

در همين حال رهبران اتحاديه اروپا پذيرش نامزدی عضويت صربستان را تا ماه مارس به تأخير انداختند. اتحاديه از تنشهای موجود ميان بلگراد و کوزوو، ايالتی که در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد، اظهار نگرانی کرده است.

صربستان پس از استرداد آخرين افراد مظنون به جنايات جنگی، اميدوار بود که وضعيت نامزديش مورد قبول اتحاديه اروپا قرار بگيرد.

بوريس تاديچ، رييس جمهوری صربستان، روز پنجشنبه گفت، به رغم تصميم اتحاديه اروپا در تاخير در عضويت آن کشور در اين اتحاديه تا ماه مارس سال ۲۰۱۲، بلگراد به انجام اصلاحات ادامه خواهد داد. آقای تاديچ می گويد، اکنون به عهده اتحاديه اروپا خواهد کرد که به تعهداتش در قبال بلگراد، عمل کند.

تصميم اتحاديه اروپا در به تاخير انداختن عضويت صربستان در اين اتحاديه، به علت نگرانی از سوی برخی از کشورهای عضو نسبت به سياست صربستان در قبال کوزوو، بوده است.

آقای تاديچ در يک مصاحبه مطبوعاتی در بلگراد گفت: اروپا به تعهدات خود عمل نکرده است. صربستان می تواند قاطعانه به اتحاديه اروپا بگويد، ما همه درخواست های شما را انجام داده ايم.

رييس جمهوری صربستان در ادامه گفت از آن ها يک سوال می کنم: آيا شما به تعهدات خود عمل کرده ايد؟

با اين که بوريس تاديچ می گويد هنوز از اتحاديه اروپا دلسرد نشده است، اما، صرب ها با عصبانيت، به خبر اين تصميم اتحاديه واکنش نشان دادند. ساکنان بلگراد می گويند تاخير در عضويت صربستان تا ماه مارس سال آينده، يعنی زمانی که انتخابات در آن کشور برگزار می شود، موجب تنش در جامعه خواهد شد.

تيترهای روزنامه های صربستان نيز نسبت به اين تصميم واکنش نشان دادند. تيتر روزنامه پرطرفدار بليچ «خانم مرکل تحت فشار از ناحيه تمام اتحاديه اروپا» بود.

صرب ها از ماه ژوييه سال جاری با برپايی حصار، تلاش کرده اند از کنترل دو ناحيه مرزی از سوی دولت کوزوو، جلوگيری کنند.

صرب های اين منطقه می گويند، تاديچ برای اطمينان از عضويت در اتحاديه اروپا، از صرب ها خواسته است حصارها را از شمال کوزوو جمع آوری کنند. صرب های منطقه می گويند، تاديچ به برای دادن امتيازات به اتحاديه اروپا، به آن ها پشت کرده است.

XS
SM
MD
LG