لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

کرواسی رئیس جمهوری جدید انتخاب میکند


مردم کرواسی روز یکشنبه در دور دوم انتخاباتی شرکت میکنند. در این دور یک کارشناس امور حقوقی و شهردار زاگرب رقابت می کنند. مردم کرواسی امیدوارند که برنده انتخابات بتواند کشور را به سوی عضویت در اتحادیه اروپا رهبری کند.

ایوو یوزیپو ویچ، که استاد حقوق و آهنگساز، و وابسته به جناح مخالف و سوسیال دموکرات است، در دور اول رأی گیریها که ماه گذشته انجام شد ۳۳ درصد آرا را بدست آورد. رقیب او میلان باندیچ، شهردار زاگرب است که از مجموع ۱۱ کاندیدای احراز مقام ریاست جمهوری با حدود ۱۵ درصد آرا در ردیف دوم قرار گرفت.

به توجه به اینکه هیچ یک از کاندیداها نتوانستند ۵۰ درصد رأیها را که برای انتخاب شدن ضروری است بدست آورند، انتخاب نهایی به دور دوم کشانده شد.

یوزی پوویچ از حمایت چپ گرایان برخوردار است ولی باندیچ از پشتیبانی راست گرایان، سربازان جنگ دیده و جامعه عظیم خارجیان مقیم کرواسی بهره مند است.

هر دو کاندیدا متعهد هستند که گفت و گوهای پیوستن به اتحادیه اروپا را در سال جاری میلادی به پایان رسانند و تا سال ۲۰۱۲ بعنوان عضو کامل اتحادیه اروپا که اکنون ۲۲ کشور در آن عضویت دارند، شناخته شود.

برنده رای گیریهای روز یکشنبه جانشین پرزیدنت استیپه مسیچ خواهد شد که دور دوم ریاست جمهوری پنج ساله وی ماه آینده به پایان میرسد.

XS
SM
MD
LG