لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

«قوی سیاه» نامزد دریافت ١٢ جایزه از سوی انجمن منتقدین سینمایی رسانه ها


«قوی سیاه» نامزد دریافت ١٢ جایزه از سوی انجمن منتقدین سینمایی رسانه ها
«قوی سیاه» نامزد دریافت ١٢ جایزه از سوی انجمن منتقدین سینمایی رسانه ها

انجمن منتقدین سینمایی رسانه های آمریکا BFCA روز دوشنبه فهرستی از اسامی نامزدهای دریافت جوایز خود را اعلام کرد که در آن فیلم «قوی سیاه»Black Swan با ١٢ نامزدی در رده بندی های مختلف در صدر این فهرست و نامزدهای جوایز قرار گرفته است.

این بیشترین تعداد نامزدی جوایز برای یک فیلم در تاریخ اهدای جوایز BFCA محسوب می شود. فیلمی که در آخرهفته ای که گذشت درفروش گیشه از دیگر فیلم های هم طراز خود در ژانرفیلم های دراماتیک از جمله فیلم «توریست» با شرکت جانی دپ و آنجلینا جولی پیشی گرفت.

ده فیلم برجسته نامزد جوایز BFCA عبارت اند از:«١٢٧ ساعت»، «قوی سیاه»، «آغاز»Inception، «مشت زن»، «نطق پادشاه»، «شبکه اجتماعی»، «شهر»، «داستان اسباب بازی ٣»، «شهامت» و «استخوان زمستان».

در فهرست انجمن منتقدین سینمایی رسانه ها، شش بازیگر مرد به عنوان بهترین بازیگران سال به نامزدی جوایز این رده بندی رسیدند: جف بریجز بازیگری که سال گذشته جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال را از آن خود ساخت برای بازی در فیلم «شهامت» ساخته برادران کوئن، رابرت دوال برای فیلم «زیر قبر» Get Low، جسی آیزنبرگ برای ایفای نقش اول فیلم «شبکه اجتماعی»، کالین فیرث بازیگر بریتانیایی برای بازی در نقش اول فیلم «نطق پادشاه»، جیمز فرانکو برای بازی در فیلم «١٢٧ ساعت» و «رایان گاسلینگ» برای بازی در فیلم «والنتاین آبی».

دررده بندی بهترین بازیگر زن نقش اول، «آنت بنینگ» برای بازی در فیلم «بچه ها حالشان خوب است» در نقش یک زن همجنسگرا، نیکل کیدمن برای بازی در فیلم «سوراخ خرگوش»، جنیفر لورنس برای بازی درفیلم «استخوان زمستان»، ناتالی پورتمن برای ایفای نقش در فیلم «قوی سیاه»، میشل ویلیامز برای فیلم «والنتاین آبی» و بازیگرسوئدی «نیومی راپاس» برای بازی در فیلم «دختری با یک اژدهای خالکوبی شده».

نامزدهای بهترین بازیگرنقش دوم مرد عبارت اند از: کریستیان بیل برای بازی درفیلم «مشت زن»، جفری راش درنقش معلم لکنت زبان جورج ششم در فیلم «نطق پادشاه»، جرمی رنر برای بازی در فیلم «شهر» ساخته بن افلک، اندرو گارفیلد برای بازی در فیلم «شبکه اجتماعی»، سام راکول برای بازی در فیلم «محکومیت» و مارک روفالو برای بازی در فیلم «بچه ها حالشان خوب است».

در رده بندی بهترین بازیگر زن نقش مکمل نامزدهای BFCA عبارت اند از: ملیزا لیو برای بازی در فیلم «مشت زن»، جکی ویور که جایزه منتقدین فیلم لس آنجلس را نیز روز یکشنبه در همین رده بندی به دست آورد برای فیلم استرالیائی «قلمرو وحوش»Animal Kingdom، ایمی آدامز برای بازی در فیلم «مشت زن»، هلن بونهام کارتر بازیگر انگلیسی برای فیلم «نطق پادشاه»، هیلی استاینفلد برای بازی در فیلم «شهامت» ساخته برادران کوئن و «میلا کنیس» برای بازی در نقش مکمل فیلم «قوی سیاه».

در مجموع فیلم «قوی سیاه» با ١٢ نامزدی در رده بندی های مختلف از جمله بهترین کارگردان سال برای «دارن آرنوفسکی» درصدر فهرست نامزدهای این جوایز قرار گرفت. فیلم «نطق پادشاه» و «شهامت» هریک با ١١ نامزدی از جمله بهترین کارگردانی برای «تام هوپر» و «برادران کوئن» و بهترین فیلمنامه برای «دیوید سیدلر» در مقام دوم بیشترین تعداد نامزدی این جوایز قرار گرفتند. فیلم «آغاز» ساخته کریستوفر نولان با ١٠ نامزدی به مقام سوم رسید هرچند بازیگر اصلی این فیلم «لئوناردو دی کپریو» نتوانست به نامزدی جایزه بهترین بازیگر مرد سال برسد. این فیلم ترسناک روحی روانی، نامزد جوایزی در رده بندی های بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین جلوه های ویژه شد.

فیلم «شبکه عمومی» توانست به نامزدی ٩ جایزه از جمله بهترین بازیگرو بهترین فیلمنامه برسد و فیلم «١٢٧ ساعت» توانست هشت نامزدی در رده بندی های مختلف به دست آورد.

فیلم «مشت زن» با 6 نامزدی در رده بندی های مختلف نتوانست برای دیوید او راسل به عنوان کارگردن و یا برای بازیگر اصلی فیلم «مارک والدبرگ» که نیروی محرکه تولید این فیلم بوده است نامزدی به همراه بیاورد.

هم چنین فیلم « بچه ها حالشان خوب است» که یکی از دو بازیگر نقش اول آن – آنت بنینگ – و بازیگر نقش مکمل مرد – مارک روفالو- در آن به نامزدی جوایزBFCA رسیدند اما کارگردان «لیزا چولودنکو» و بازیگر دیگر فیلم « جولیان مور» نتوانستند نامزد این جوایز شوند.

جوایزBFCA با آرای بیش از٢٥٠ عضو فعال از میان برجسته ترین منتقدین سینمایی رسانه های آمریکا و کانادا یکی از بزرگ ترین انجمن های نقد فیلم آمریکای شمالی به شمار می رود. برندگان جوایز BFCA درچهار سال گذشته توانسته اند جوایز اسکار را نیز به دست آورند.

XS
SM
MD
LG