لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

یک فعال «اصولگرا» از حضور «بازنشستگان یک ارگان امنیتی - سیاسی» در هیات‌های اجرایی انتخابات انتقاد کرد


 انتخابات مجلس و خبرگان اسفند ۱۳۹۸
انتخابات مجلس و خبرگان اسفند ۱۳۹۸

آش ردصلاحیت‌ها در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی به اندازه‌ای «شور» شده که صدای فعالان سیاسی «اصولگرا» که از طیف حامیان وضع موجود محسوب می‌شوند را نیز در آورده است.

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی «اصولگرا» در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ایلنا» که امروز، دوشنبه، منتشر شده افزایش ردصلاحیت داوطلبین انتخابات مجلس توسط هیات‌های اجرایی از ۸ درصد دوره قبل به ۲۸ درصد را «قابل قبول» ندانسته و دلیل آن را انتخاب هیات‌های اجرایی «از طیف، طبقه و گروه‌ سیاسی خاصی» دانست.

حقیقت‌پور با تاکید بر اینکه «هیات‌های اجرایی تماما از طیف، طبقه و گروه‌ سیاسی خاصی انتخاب شدند» گفت که این موضوع «شائبه مهندسی» را در بین مردم بالا می‌برد.

این فعال سیاسی وابسته به اصولگرایان با اشاره به اینکه داوطلبان رد صلاحیت شده و بقیه «یک مقداری در این خصوص نگران هستند» تاکید کرد که «نباید از یک جریان خاص در این مسیر استفاده می‌کردیم.»

او با تاکید بر اینکه «نمی‌شود از یک طیف خاص یا از یک شبکه سیاسی خاص افراد را انتخاب کرد» گفت: «اگر بیایید از بازنشستگان یک ارگان و سازمان امنیتی – سیاسی استفاده کنید نتیجه‌اش می‌شود اینکه در دوره قبل ۸ درصد رد صلاحیت داشتید، این دوره به ۲۸ درصد رسیده که اصلا منطقی و معقول نیست.»

این فعال سیاسی همچنین به کم تجربه یا بی تجربه بودن بسیاری از مسئولان اجرایی انتخابات انتقاد کرد و گفت: «ما الان ۲۰ فرماندار داریم که تجربه اول انتخابات‌شان است. اغلب هیات‌های اجرایی‌ها هم دفعه اولی هستند و این باعث می‌شود انتخابات ما ضعیف انجام شود.»

نتایج اولیه «وضعیت صلاحیت» اولیه کاندیداهای انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی، روز جمعه ۱۹ آبان در حالی اعلام شد که شماری از نمایندگان منتقد عضو «مجلس انقلابی» از رد صلاحیت خود خبر دادند.

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران رد صلاحیت‌ها را «طبیعی» خواند اما با هشدار به کسانی که رد صلاحیت می‌شوند گفت: «کسانی که واجد شرایط شناخته نمی‌شوند در شأن فرهیختگان عمل کنند و نظام را زیر سؤال نبرند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم ۱۴ خرداد سال جاری انتخابات اسفند را «انتخابات بسیار مهم» خواند و گفت «توپخانه‌های دشمن» مشغول «بمباران انتخاباتی» هستند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ۱۳۹۸ برگزار و به عنوان کم مشارکت‌ترین انتخابات مجلس در طول حیات جمهوری اسلامی شناخته شد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر وقت کشور میانگین مشارکت در این انتخابات را ۴۲/۵۷ درصد اعلام کرد.

دو سال بعد هم انتخابات ریاست جمهوری با «تحریم» و استقبال کم مردم روبرو شد که مقامات جمهوری اسلامی تلاش کردند این استقبال کم را به وضعیت کرونایی کشور ارتباط دهند.

XS
SM
MD
LG