لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

٤٦ خبرنگار در سال ٢٠١١ کشته شدند


٤٦ خبرنگار در سال ٢٠١١ کشته شدند
٤٦ خبرنگار در سال ٢٠١١ کشته شدند

یک گروه بین المللی طرفدار حقوق رسانه ها می گوید طی یک سال گذشته دست کم ٤٦ خبرنگار در سراسر جهان کشته شدند و پاکستان برای دومین سال پیاپی مرگبارترین کشور جهان بود.

«کمیته حفاظت از روزنامه نگاران» مستقر در نیویورک، در گزارش سالانه «حمله به مطبوعات» گفت مرگ روزنامه نگاران در جریان ماموریت های خطرناک مانند پوشش اعتراضات خیابانی از جمله در ناآرامی های سیاسی جهان عرب، روی داد.

به گفته این گزارش ١٧ خبرنگار در ماموریت های خطرناک کشته شدند که ٧ تن از آنان در پاکستان جان باختند. لیبی و عراق هرکدام با پنج و مکزیک با سه کشته پس از پاکستان قرار داشتند.

عکاسان و فیلمبرداران حدود ٤٠ درصد مجموع مرگ روزنامه نگاران را تشکیل داده اند.

«کمیته حفاظت از روزنامه نگاران»، افزایش مرگ روزنامه نگاران اینترنتی را که می گوید پیش از سال ٢٠٠٨ بندرت در فهرست کشته شدگان دیده می شد، یاد آور می شود. سال پیش ٩ تن از چنین افرادی کشته شدند.

«کمیته حفاظت از روزنامه نگاران» همچنین می گوید در باره ٣٥ مرگ دیگر در سال گذشته تحقیق می کند تا ببیند آیا آنها به کار در رسانه ارتباط داشت یانه.

گزارش کمیته حاکی است سال پیش ١٧٩ روزنامه نگار زندانی شدند که از هر زمان دیگری در نیمه دهه ١٩٩٠ بالاتر است.

ایران با ٤٢ نفر بیشترین تعداد را داشت. اریتره، چین، برمه، ویتنام، سوریه و ترکیه نیز از جمله زندان های انان عمده روزنامه نگاران در جهان بودند.


XS
SM
MD
LG