لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

نگرانی «کمیته محافظت از روزنامه نگاران» از تداوم بازداشت خبرنگاران در ایران


«کمیته محافظت از روزنامه نگاران» از مقامات ایران خواسته است تا همه خبرنگاران ایرانی دربند را آزاد کنند و اجازه دهند تا روزنامه نگاران بدون محدودیت به حرفه خبری خود بپردازند.

کمیته محافظت از روزنامه نگاران روز پنج شنبه (۲۲ ژوییه) با انتشار بیانیه ای از تداوم بازداشت خبرنگاران در ایران در ماه ژوئن، خبر داده است.

در بیانیه این سازمان مدافع روزنامه نگاران به بازداشت روز ۱۲ ژوئن عبدالرضا تاجیک، خبرنگار روزنامه های اصلاح طلب ایران و عدم اطلاع از سرنوشت و یا محل نگهداری وی اشاره می کند.

حامد صابر، عکاس خبری آزاد نیز خبرنگار دیگری ست که بنا به بیانیه کمیته محافظت از روزنامه نگاران به اتهام منتشر کردن عکس های خود از خیابان های تهران پس از ناآرامی های انتخابات ریاست جمهوری در تارنماهای مختلف در ماه ژوئن دستگیر شده است.

در این بیانیه آمده است خبر بازداشت آقای صابر دو هفته پس از دستگیری وی تائید شد.

محمد عبدل دایم، هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقا «کمیته محافظت از روزنامه نگاران» از مقامات ایران خواسته است تا همه خبرنگاران ایرانی دربند را آزاد کنند و اجازه دهند تا روزنامه نگاران بدون محدودیت به حرفه خبری خود بپردازند.

آقای دایم در این بیانیه می نویسد: «ما از تهران می خواهیم تا به آزار و اذیت و تعقیب خبرنگاران منتقد پایان دهد. خبرنگارانی که صرفاً به دلیل انجام وظیفه خبری و حرفه ای خود بازداشت شده اند، در شرایط بسیار دشوار و هراس انگیز روزگار می گذرانند و در زندان مورد بدرفتاری قرار می گیرند.»

وی تاکید کرده است زمان آن فرا رسیده است که مقامات ایران همه زندانیان دربند را آزاد کنند.

این سازمان بین المللی مدافع روزنامه نگاران همچنین به تداوم بازداشت محمد صادق کبودوند، رئیس سازمان حقوق بشر کردستان و سردبیر هفته نامه « پیام مردم» اشاره کرده که برای سومین بار در زندان اوین دچار حمله قلبی شده است. این سازمان هشدار داده خطرات متعددی سلامت و جان این فعال ایرانی را در معرض تهدید قرار داده است.

براساس جدیدترین آمار «کمیته محافظت از روزنامه نگاران»، حداقل ۳۷ روزنامه نگار تا پایان ماه ژوئن پشت میله های زندان دربند شده اند.

XS
SM
MD
LG