لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

سال ٢٠١٢ مرگبارترین سال تاریخ برای خبرنگاران


بنا به گزارش یک گروه مدافع آزادی مطبوعات، سال ٢٠١٢ یکی از مرگبارترین سال های تاریخ برای خبرنگاران بوده است.

«کمیته محافظت از خبرنگاران» مستقر در ایالات متحده در اواسط ماه دسامبر اعلام کرد که در طی سال جاری حداقل ۶۷ خبرنگار به هنگام انجام وظیفه خبری جان خود را از دست داده اند، این رقم ٤٠ درصد بیش از تعداد خبرنگارانی است که در سال ٢٠١۱ کشته شدند. بنا به گزارش این گروه، تحقیق در مورد مرگ ٣٠ خبرنگار دیگر در سراسر جهان ادامه دارد.

این گروه مدافع آزادی بیان در گزارشی که روز سه شنبه (١٨ دسامبر) منتشر کرد، تاکید کرده است ٢٨ خبرنگار در ناآرامی های ضددولتی در سوریه یا در طی درگیری ها کشته شده اند و یا «مورد هدف» نیروهای دولتی و یا گروه های مخالف قرار گرفته و به قتل رسیده اند. بنا به این گزارش، ١٣ شهروند روزنامه نگار که منبع خبری خبرگزاری های بین المللی بوده اند، کشته شده و سنگین ترین بها را برای پوشش خبری قیام مردم سوریه پرداخته اند.

بنا به گزارش «کمیته محافظت از خبرنگاران»، ۱٢ روزنامه نگار در سومالی، هفت خبرنگار در پاکستان، چهار روزنامه نگار برزیلی و چهار خبرنگار دیگر در بلوچستان به قتل رسیده اند و قاتلان آن ها اغلب از مجازات مصون بوده اند.

براساس این گزارش، در ایران، روسیه و نیجریه حداقل یک خبرنگار کشته شده است.

پژوهشگران این نهاد مدافع آزادی بیان تاکید کرده اند که حدود یک سوم روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در طی سال جاری جان خود را از دست داده اند، با استفاده از اینترنت در زمینه حرفه خبری فعال بوده اند، رقمی که در مقایسه با سال ٢٠١۱ شاهد رشد قابل توجهی بوده است.
XS
SM
MD
LG