لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

محکومیت ایران در دیوان لاهه به دلیل لغو قرارداد نفتی


دیوان بین المللی لاهه ایران را به دلیل فسخ یکجانبه قرار داد سوآپ نفت در سال ۱۳۸۹، پنج و نیم میلیون دلار جریمه کرد.

خبرگزاری ایرنا با اعلام این خبر به نقل از یک منبع آگاه، گزارش داد که بر اساس رای دیوان لاهه، شرکت نیکو(یکی از شرکت های وزارت نفت ایران) باید به دلیل قطع سواپ نفت توسط میرکاظمی وزیر نفت دوره احمدی نژاد، با احتساب هزینه های دادرسی و وکلا رقمی در حدود هشت تا هشت و نیم میلیون دلار خسارت بپردازد.

بر اساس قرارداد سوآپ نفت، دولت ایران نفت کشورهای حاشیه دریای خزر را از آنان میخرید و صرف نیازهای خود در شهرهای شمالی کشور میکرد و درعوض، به همان میزان نفت به شرکتهای خریدار نظیر ویتول و کاسپین اویل در خلیج فارس تحویل میداد.

این شیوه مبادله نفت، در سال ۱۳۸۹ خورشیدی از سوی مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت احمدی نژاد به دلیل آنچه او مقرون به صرفه نبودن قرارداد عنوان کرد، متوقف شد. بدین ترتیب با توقف سوآپ نفت، شرکتهای طرف قرارداد از ایران به دیوان بین المللی لاهه شکایت کرده و تقاضای دریافت غرامت کردند.

به گفته این مقام آگاه، شرکت نیکو توانست شرکت های دیگر طرف قرارداد در سوآپ نفت را از شکایت منصرف کند اما براساس شکایت شرکت کاسپین اویل، به پرداخت پنج و نیم میلیون دلار خسارت شد. شرکت نیکو علاوه بر این رقم، باید ۳ تا ۴ میلیون دلار نیز به خاطر هزینه های جانبی شامل هزینه های وکلای دو طرف، دادگاه و دادرسی و اتاق بازرگانی بین المللی(ICC) بپردازد.
XS
SM
MD
LG