لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

حکم یک زن فعال مدنی در ایران از یک سال زندان به جریمه نقدی تبدیل شد


راحله راحمی‌پور، مدافع حقوق بشر در ایران
راحله راحمی‌پور، مدافع حقوق بشر در ایران

حکم یک سال زندان «راحله راحمی‌پور» فعال حقوق مدنی، در دادگاه تجدیدنظر به جریمه نقدی تغییر کرد.

سازمان حقوق بشر ایران روز جمعه ۲۳ فروردین گزارش داد، حکم یک سال زندان راحله راحمی‌پور که در سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام» برای او صادر شده بود، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۸۰ میلیون تومان جریمه نقدی تغییر یافت.

راحله راحمی‌پور در این رابطه به سازمان حقوق بشر ایران گفت:‌ «این حکم برای من با زندان فرقی ندارد، چون نه چنین پولی دارم و نه پرداخت خواهم کرد. جواب دادخواهی جزای نقدی نیست. من از دادخواهی‌ام دست نمی‌کشم و با این که از خانواده فقط من مانده‌ام تا زمانی که زنده هستم یک دادخواه هستم و نه می‌بخشم و نه فراموش می‌کنم.»

این فعال مدنی سالهاست که برای روشن شدن حقیقت درباره ناپدید شدن برادر و برادرزاده‌اش که در دهه شصت در زندان بوده‌اند، تلاش می‌کند.

حسین راحمی پور، برادر این فعال مدنی، سال ۶۲ به همراه همسر باردارش به اتهام عضویت در گروه‌های سیاسی بازداشت شد. برادرزاده او به نام «گلرو» سال ۶۳ در زندان به دنیا آمد و در حالی که تنها پانزده روز از تولد او گذشته بود، برای انجام مراقبت‌های پزشکی از مادرش جدا شد.

مقامات مسئول بعدها گفتند برادرزاده خانم راحمی‌پور درگذشته است، اما گواهی فوت یا محل دفن او را نشان نداده‌اند. دستگاه قضایی ایران همچنین خبر از اعدام حسین، برادر خانم راحمی پور داد، اما محل دفن او را نیز مشخص نکرد.

اردیبهشت سال ۹۷ سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست آزار و اذیت راحله رحیمی پور را متوقف کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG