لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

کشورها در سراسر جهان فارغ از خط سیر ویروس کرونا، بازگشایی را شروع می‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - آلمان روز سه شنبه مرحله مهمی را پشت سرگذاشت: نرخ بازتولید ویروس کرونا در آن کشور به زیر ۱ رسید.

مقامات بهداشتی آلمان می‌گویند اکنون ۱۰۰ فرد ناقل ویروس کرونا می‌توانند ۹۴ فرد دیگر را طی ۲۴ ساعت مبتلا کند. روز دوشنبه ۱۰۰ فرد ناقل می توانستند ۱۰۷ نفر را مبتلا کنند. این رقم در روز یکشنبه ۱۱۳ نفر بود. با این وجود، آلمان همچنان با افزایش موارد تازه «کووید۱۹» روبرو است. شمار مبتلایان تازه در روز سه شنبه ۹۳۳ نفر و روز دوشنبه ۳۵۷ نفر بود. این افزایش آمار نگرانی‌هایی را از بروز موج دوم ابتلا پس از کاستن از محدودیت های ناشی از ویروس کرونا به همراه داشته است.

دانشمندان «انستیتو رابرت کُخ»، سازمان اصلی کنترل بیماری ها در آلمان، می گویند نرخ بازتولید ویروس ممکن است روز به روز تغییر کند و این امر، تا زمانی که روند صعودی مداوم موارد تازه ابتلا مشاهده نشود، نگران‌کننده نیست.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است مناطقی که شمار موارد ابتلا در آن جا بیش از ۵۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است باید محدودیت ها را دوباره به اجرا بگذارند. سه منطقه در هفته گذشته به این عدد رسیدند و بعضی محدودیت ها را برای توقف گسترس ویروس دوباره به کار بستند.

افزایش موارد جدید در آلمان در حالی رخ می دهد که آن کشور برای بازگشایی بیشتر فروشگاه ها، مجتمع های ورزشی تفریحی، و برگشت تدریجی دانش آموزان به مدارس آماده می شود. خانم مرکل از عموم مردم خواسته است به فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، و رفتار مسئولانه پایبند باشند.

رهبر آلمان برای راه اندازی دوباره اقتصاد آن کشور زیر فشار قرار دارد. معترضان به اعمال محدودیت‌ها طی چند روز گذشته در چند شهر عمده آلمان دست به تظاهرات زده اند.

در ایالات متحده نیز فشارهای مشابهی برای پایان دادن به محدودیت ها وجود دارد. حدود نیمی از ایالت‌های آمریکا روند کاهش محدودیت‌ها را آغاز کرده‌اند. ایالات متحده در دو روز گذشته شاهد کاهش شمار مرگ و میر به زیر یک هزار نفر در روز بوده است.

گزارش ها از ایتالیا، لبنان، و کرواسی از افزایش شمار مبتلایان پس از کاهش محدودیت‌ها حکایت دارد. اسپانیا، هند، نیوزیلند، و سنگاپور نیز شرایط نسبتا مشابهی را تجربه می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG