لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۹

مستند تازه «شمارش معکوس» تهدیدهای جدی سلاح های هسته ای را بررسی می کند


لوسی واکر سازنده مستند شمارش معکوس
لوسی واکر سازنده مستند شمارش معکوس

شب گذشته فیلم مستند تازه ای درباره تهدید سلاح های هسته ای به نام «شمارش معکوس» Countdown To Zero با حضور«لوسی واکر» کارگردان و «لاورنس واکر» تهیه کننده آن که پیش از این فیلم مستند برنده اسکار«حقیقت تلخ» درباره شرایط محیط زیست را نیز تهیه کرده است برای نخستین بار در سینمای«آرکلایت» Archlight شهر هالیوود به نمایش درآمد.

این فیلم تازنگاه دقیقی دارد به تهدید سلاح های هسته ای که درجهان امروزجامعه بشری وبقای آن را تهدید می کند. در این فیلم هم چنین نظر شماری از سیاستمداران پیشین و کنونی در این خصوص مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

درفیلم مستند شمارش معکوس، از تروریسم به عنوان یک خطر اصلی حمله های اتمی یاد شده است با این همه بنا برگفته کارگردان فیلم لوسی واکر«تروریسم» تنها خطر موجود در این رابطه به شمار نمی رود:او می گوید:«حتی اگر جنگ یا تروریسمی هم در کار نباشد، امروز با وجود ٢٣ هزار سلاح هسته ای درجهان هرلحظه امکان وقوع یک حادثه اتمی مهیب وجود دارد. متاسفانه درشرایط کنونی به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که امکان رخ داد چنین حوادثی صفر است بلکه این خطر بسیار بسیار جدی است.»

در فیلم «شمارش معکوس»، لوسی واکر و لاورنس بندر- تهیه کننده فیلم برنده اسکار حقیقت تلخ درباره شرایط محیط زیست- نظرات یازده تن از سیاستمداران، مقامات سیاسی پیشین و دانشمندان هسته ای را منعکس کرده اند که می گویند روسیه و مناطق اطراف آن کشور بیشترین تلاش ها را درراه تهیه و عرضه اورانیم و پلوتونیم غنی شده انجام می دهند.

«والری پام ویلسن» مامورسابق «سیا» CIA در این مورد می گوید:« درحال حاضر گروه های مختلف تروریستی تمام تمرکز خود را بر روی به دست آوردن سلاح های کشتار جمعی به ویژه سلاح های اتمی گذاشته اند. بسیاری از کشورها این مواد را دارند. ما اگر من تروریستی بودم درپی ساختن یک بمب شیمیائی و می خواستم شهر مهمی را نابود کنم اول از همه به سراغ کشورهایی نظیر اتحاد جماهیر شوروی سابق می رفتم."

«بندر» می گوید قاچاقچیان امروزی مواد ایجاد بمب های هسته ای، بس خطرناک تر از طراحان و سیاستمداران دوران جنگ سرد هستند به این دلیل که آن ها حاضرند برای به دست آوردن سود مالی به هرکاری دست بزنند، هرچیزی را که ممکن است بفروشند وبه مزایده بگذارند."

فیلم مستند«شمارش معکوس» به این واقعیت اشاره دارد که آنچه که فاجعه هسته ای خوانده می شود تنها از از سوی تهدیدهای تروریستی نیست بلکه آنچه که در فیلم ، اتفاق و محاسبه غلط هسته ای خوانده شده است نیز یکی از خطرات جدی و غیرقابل جبران مسئله دسترسی به این سلاح های هسته ای خطرناک می باشد. به عنوان مثال فیلم به رویکردی که در سال ١٩٩٥ اتفاق افتاد اشاره دارد. زمانی که روسیه به اشتباه تصور کرد مورد حمله اتمی آمریکا قرار گرفته است.

در آن زمان روسیه برداشت غلطی از هشدار رسمی آمریکا مبنی بر پرتاب موشکی از کشور «نروژ» برای انجام برخی تحقیقات کرده بود. فیلم مستند لوسی واکر نشان می دهد «بوریس یلتسین» رئیس جمهوری وقت روسیه گزارش های مربوط به این هشدار را باور نکرد و درفیلم یکی از مصاحبه شوندگان می گوید:«خوشبختانه از آنجایی که یلتسین مست نبود، گزارش ارتش روسیه را باور نکرد و به صورت معجزه آسایی ما هنوز امروز اینجا هستیم!»

دربخش دیگری از فیلم مستند«شمارش معکوس» تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا می گوید:« ایران و کره شمالی.این دو کشور آماده تبادل فن آوری ساخت سلاح های هسته ای هستند." بلر می گوید اگر چنین اتفاقی بیافتد شرایط جهان از وضعیت امروزی آن نیز به مراتب نا امن تر خواهد شد.

این فیلم مستند هم چنین از توصیف سال ١٩٦١ جان اف کندی از سلاح های هسته ای بهره گرفته است. هنگامی که کندی این سلاح ها را به «شمشیر دموکلس» تشبیه کرده است.

فیلم مستند «شمارش معکوس» به صورتی کاملا عادلانه و با نظرخواهی از منابع و افراد مختلف ساخته شده است و محتوای درخور اعتنایی دارد. در مراسم گشایش این فیلم در هالیوود، دست اندرکاران و کارشناسان دیگری از جمله جوزف سیرنسیونه یکی از هواداران همیشگی «ممنوعیت وجود و ایجاد سلاح های اتمی» در سطح جهان که شامل همه کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا می شود حضور داشتند.

-

XS
SM
MD
LG