لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۰۷

هالیوود برای اجرای مراسم اهدای جوایز اسکار آماده می شود


حدسیات درمورد برندگان احتمالی جایزه اسکار، نگرانی های دست اندرکاران درباره تعداد تماشاگران ماهواره ای پخش زنده این برنامه با وجود شرایط ناهمگون اقتصادی اخیرو عکس العمل مردم نسبت به اجرای این برنامه با استفاده از دومجری ، الک بالدوین و استیو مارتین تنها بخشی از شوروهیجان های پیش از اجرای این مراسم درمیان دست اندرکاران است.

ازهم اکنون عبور و مرور در اغلب خیابان های اصلی هالیوود از جمله بلوار هالیوود » به دلیل برپایی محوطه ای که ستارگان از روی فرش قرمز آن عبور می کنند ممنوع شده است. مجسمه های غول پیکر طلائی رنگ اسکار در اطراف تئاتر«کداک»، محل اجرای برنامه، زیر آفتاب گرم کالیفرنیای جنوبی می درخشند و هتل ها و کلوپ های شبانه و تالار مجلل شهرداری لس آنجلس با سرآشپزهای معروف و محبوب، برای شب نشینی های متعددی که در گوشه و کنار شهر پس از اجرای مراسم اسکار برپا خواهند شد آماده می شوند.

امسال برای دومین بار در تاریخ اهدای جوایز اسکار، به جای ۵ فیلم در رده بندی بهترین فیلم سال، ۱۰ فیلم گنجانده شده است. نخستین بار در سال ۱۹۴۳ بود که در این رده بندی ۱۰ فیلم نامزد دریافت جایزه اسکاربهترین فیلم سال شدند. در آن سال فیلم «کازابلانکا» با شرکت هامفری بوگارت برنده جایزه اسکار شد. امسال باوجود ده فیلمی که در مسابقات اسکار به عنوان نامزد این جوایز باهم رقابت دارند ، دو فیلم بیش از همه مورد توجه قرار گرفته اند. این دوفیلم یکی «آواتار» تازه ترین ساخته پرفروش و سه بعدی جیمزکامرون از ژانر علمی و تخیلی است و فیلم «قفسه درد» به کارگردانی «کاترین بیگولو» درباره گروهی از سربازان آمریکایی که در عراق به کار خنثی کردن بمب های ساعتی و کنار خیابانی اشتغال دارند.

امسال برخلاف سال های گذشته به جای یک مجری، از دوبازیگر معروف به عنوان مجری برای اعلام بخش های مختلف برنامه های اسکار استفاده شده است. الک بالدوین بازیگر مطرح تئاتر و سینمای آمریکا که اخیرا در فیلم کمدی تازه ای با شرکت «مریل استریپ» به نام «پیچیده است» نقش جالبی را ارائه داده و یکی از ستارگان اصلی سریال تلویزیونی کمدی و پرتماشاگر «سی راک» محسوب می شود به همراه بازیگر و کمدین قدیمی، استیو مارتین مشترکا برنامه اسکار را که روز یکشنبه برگزارو مستقیما از طریق ماهواره درسراسرجهان پخش می شود را اداره خواهند کرد. بالدوین که درطول دوران زندگی حرفه ای علاوه بربازی در نقش های اصلی در تئاتربرادوی، در فیلم های سینمایی متعددی نیز شرکت داشته است می داند چگونه نقش یک مجری برنامه اسکار را ایفا کند:«من چند ماه پیش به عنوان مجری در یک برنامه ناهار واهدای جوایز به زنان هنرپیشه در هالیوود شرکت کردم که در آن «کارول برنت» کمدین و بازیگر قدیمی تلویزیون و سینما جایزه ای را به «جولی اندروز» اهدا می کرد. او پس از شوخی در چند مورد مختلف ناگهان گفت: خانم ها فکر نمی کنید الک باید مجری اهدای جوایز اسکار باشد؟ اتفاقا تهیه کننده برنامه اسکار آدام شنکمن هم بین مدعوین نشسته بود و یک هفته بعد تلفنی از من خواست که اجرای برنامه اسکار امسال را برعهده بگیرم.»

الک بالدوین با شوخی در ادامه این سخنان می گوید:«البته این هدف نهایی من در زندگی هنری و بازیگری نبوده است که تبدیل به مجری جوایز اسکار بشوم! اما خوب اگرقرار باشد انسان یک بارهم شده مجری یک برنامه باشد چه بهتر که این برنامه اهدای جوایز اسکار باشد.یادتان باشد که افرادی هستند که اگر این جایزه را ببرند زندگیشان برای همیشه عوض می شود!این جایزه برای برخی از بازیگران برابر است به دست یافتن به بالاترین مدارج بازیگری درعالم سینما.»

بالدوین که به همراه استیو مارتین مجموعا ۲۲ دقیقه از برنامه سه ساعتی اسکار را به خود اختصاص خواهد داد معتقد است دو گروه تماشاگردرهنگام اجرای مراسم اسکار درسالن حضور دارند:«یک دسته کسانی که ستارگان سینما محسوب می شوند و در مقابل دوربین های فیلمبرداری بازی می کنند و دسته دوم کسانی هستند که به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی می آیند تا اززحمات دست اندرکاران و هنرمندان این هنر قدردانی کنند و این ها همان کسانی هستند که برای من مورد توجه هستند. کسانی که فقط یک شب از این راه عبور می کنند و به اسکار فقط به چشم یک جایزه نگاه می کنند و نه یک گردهم آیی توسط اعضای یک آکادمی، پنج دقیقه پس از پایان برنامه فراموش می کنند که چه کسی یا کسانی مجری برنامه بوده اند. بنا براین من این کار رابرای آنهایی که اجرای مرا به خاطرخواهند سپرد انجام می دهم.»

درزمینه حدسیات دررابطه با جوایز اسکار، روزنامه لس آنجلس تایمز، درمطلبی تحت عنوان «خواندن آرای مخفی» می نویسد: «مسابقات اسکار امسال یکی از هیجان انگیزترین مسابقاتی است که در چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم. به جز رده بندی های بهترین بازیگرنقش مکمل زن و مرد که از هم اکنون حدس زده می شود به «مونیک» برای اجرای نقش مادرشخصیت اول فیلم «پرشس» و کریستف والتز، بازیگر آلمانی تبار برای ایفای نقش یک افسر آلمان نازی دردوران جنگ دوم جهانی در فیلم «حرامزاده های لعنتی» کونتین تارانتینو اهدا شود، مهمترین سئوال این است که آیا این «آواتار» است که برنده جایزه بهترین فیلم سال خواهد شد یا «قفسه درد»؟ آیا می توان حدس زد که میان «ساندرا بولاکز» و «مریل استریپ» کدام یک برای ایفای نقش اول زن یک فیلم برنده اسکار خواهند شد؟»

بنا برگفته منتقد سینمایی نشریه «هالیوود ریپورتر» نیز:« امسال دیگر سال میلیونر زاغه نشین نیست که تصمیم گرفتن درباره بهترین فیلم سال آسان باشد.»

این کنجکاوی ها تا به حدی رسیده است که روزنامه لس آنجلس تایمز در بخش «پاکت جایزه اسکار» این نشریه بخشی را اختصاص به «نگاه اعضای رای دهنده آکادمی» داده است. در این بخش از سه تن از اعضای آکادمی که به نامزدهای جوایزاسکار امسال رای داده اند با این شرط که هویت آنان محفوظ باقی بماند پرسیده شده است که به چه کسانی رای داده اند. نتیجه این سئوالات این بوده است که در رده بندی بهترین فیلم سال دو تن از این رای دهندگان جایزه اسکار، به فیلم «حرامزاده های لعنتی» رای داده اند که به نظرآن ها فیلمی با موضوعی بکر و تازه بوده است. رای دهنده سوم فیلم علمی تخیلی «آواتار» را به خاطر تحولاتی که در زمینه تکنیک فیلمسازی بوجود آورده انتخاب کرده است.

در رده بندی بهترین کارگردان سال، این سه رای دهنده هریک به یکی از سه نامزد اصلی جوایز اسکار در این رده بندی، جیمز کامرون(آواتار)، کاترین بیگلو(قفسه درد) و کونتین تارانتینو(حرامزاده های لعنتی) رای داده اند. در رده بندی بهترین بازیگر مرد سال دو تن از رای دهندگان «جف بریجز» را انتخاب کرده اند که به گفته یکی از این دو «بازی او درنقش یک خواننده فولکلورآمریکایی درفیلم قلب دیوانه به خوبی همه نقش هایی بود که او تا کنون در فیلم های مختلف بازی کرده است.» نفرسوم به «جرمی رنر» بازیگر نقش اول فیلم «قفسه درد» رای داده است:«من عاشق جف بریجزهستم اما فیلم قلب دیوانه مرا به اندازه قفسه درد تکان نداد و روی احساساتم اثر نگذاشت. من احساس کردم که جرمی رنر درایفای نقشی که به عهده داشت یک لحظه از واقعیت دورنشد ودرهمه لحظات درنقش خود غوطه وربود.»

در رده بندی بهتری بازیگرزن سال اسکار، دوتن از این رای دهندگان «کری مولیگان» بازیگر نقش اول فیلم «یک آموزش» را انتخاب کرده اند:«این یک انتخاب خیلی مشکل بود چرا که همه بازیگران زن امسال ازمیان بهترین ها انتخاب شده اند اما برای من بازی مولیگان که در نخستین فیلم خود با این مهارت بازی کرده است ازهمیت خاصی برخورداراست. به نظرمن هیچکس تا امروز نتوانسته است شرایط یک دختر نوجوان ومشکلاتی که او با آن ها سروکار دارد را به خوبی کری مولیگان دریک نقش ارائه دهد.»

نفرسوم در این رده بندی «گابوری سیدیبه» بازیگر بار اول نقش «پرشس» را انتخاب کرده است:«مهم نیست گبی ببرد یا ببازد من فکر می کنم بازی دراماتیک این نوستاره بسیار چشمگیر بوده است هرچند فکر می کنم یا ساندرا بولاکز ویا مریل استریپ این جایزه را از آن خود خواهند ساخت.»

فیلم «پرشس» با شرکت «گابوری سیدیبه» درباره یک دختربچه چاق آفریقایی تبار در محله «هارلم» نیویورک ازهم اکنون مورد توجه اهدا کنندگان جوایز «اسپیریت» یا جوایز فیلم های مستقل خارج از دایره هالیوود است که جوایز آن طی مراسمی امشب درشهر سانتا مانیکا به برندگان آن اهدا خواهد شد.

نتایج مراسم اهدای جوایز سینمایی «اسپیریت» نوعی پیش بینی است درباره برندگان جوایز اسکار که هرسال در آستانه اهدای این جوایز درلس آنجلس برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG