لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

سناتور کاتن: باید به اجماع جهانی علیه ایران بازگردیم


سناتور تام کاتن با درخواست دوباره برای خروج کامل آمریکا از توافق اتمی ایران گفت: توافق اتمی موسوم به برجام، روی این پیش‌فرض طراحی شده بود که اگر به برنامه اتمی ایران مشروعیت داد، نتیجه‌اش این خواهد بود که ایران رفتاری عادی در پیش خواهد گرفت. سنگ بنای اصلی این استراتژی، «همکاری اتمی غیرنظامی» نام گرفته بود.

تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس روز دوشنبه ۲۴ تیرماه و در پیامی در توئیتر گفت: ولی آیا جواب داد؟ نه. آن‌چه در مقابل به دست آوردیم این بود که بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان دارد همه راه‌های دستیابی به بمب اتمی را آزمایش می‌کند با این فرق که حالا میلیاردها دلار از لغو تحریم‌ها به دست آورده بودند که خرج رفتارهای بدخواهانه خود کنند.

سناتور کاتن افزود: راه حل؟ تمامی اجماع پیش از توافق اتمی که معتقد بود ایران باید با فشار اقتصادی حداکثری روبرو شود تا زمانی که جاه‌طلبی‌های اتمی خود را کنار گذاشته و حمایت از تروریسم را متوقف کنند.

تام کاتن گفت: معافیت از تحریم‌هایی که «همکاری اتمی غیرنظامی» با ایران را مشروع می‌کند، بقایای چارچوب قرارداد ناکارآمد برجام است. زمان لغو این معافیت‌هایی که به برنامه اتمی ایران مشروعیت می‌دهد و بازگرداندن اجماع مربوط به پیش از توافق برجام، فرا رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG