لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

کاستاریکا هم ازدواج همجنسگرایان را قانونی کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کاستاریکا به صف کشورهایی پیوست که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می داند. این امر از سه شنبه با اجرای حکم دیوان عالی کاستاریکا و پایان دادن به این ممنوعیت رخ داد.

زوج ها مراسم ازدواج خود را عموما به دلیل «کووید۱۹» به صورت خصوصی برگزار کردند، اما بعضی از مراسم پس از لغو این ممنوعیت در نیمه شب در حضور قضات و محضرداران از رسانه های آنلاین پخش شد.

کاستاریکا ششمین کشور آمریکای لاتین است که پس از اکوادور ازدواج همجنسگرایان را رسمیت می بخشد. ازدواج همجنسگرایان در بخش هایی از مکزیک هم قانونی است.

کارلوس آلوارادو، رئیس جمهوری کاستاریکا، در پیامی از طریق تلویزیون و شبکه های اجتماعی گفت: «امروز ما آزادی، برابری و نهادهای دموکراتیک را جشن می گیریم.»

این مساله یکی از موضوع های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ بود. دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا در اظهارنظری تصریح کرده بود کشورهایی مانند کاستاریکا که کنوانسیون حقوق بشر قاره آمریکا را امضا کرده اند باید به فوریت ازدواج همجنسگرایان را قانونی اعلام کنند.

این حکم به کارلوس آلوارادو کمک کرد تا رقیب انتخاباتی مسیحی تبشیری خود را شکست دهد.

دیوان عالی کاستاریکا در اوت ۲۰۱۸ طی حکمی این ممنوعیت را خلاف قانون اساسی آن کشور اعلام کرد و از پارلمان خواست طی ۱۸ ماه این معضل را بر طرف کند یا این که حکم دیوان عالی به طور خودکار قانونی خواهد شد. مجلس قانونگذاری اقدامی صورت نداد و نیمه شب قانون منع ازدواج همجنسگرایان در کاستاریکا ملغی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG