لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

ارتباط بین رشد و توسعه آموزشی و رفتاری کودکان نوپا با سطح اقتصادی و اجتماعی والدین


ارتباط بین رشد و توسعه آموزشی و رفتاری کودکان نوپا با سطح اقتصادی و اجتماعی والدین
ارتباط بین رشد و توسعه آموزشی و رفتاری کودکان نوپا با سطح اقتصادی و اجتماعی والدین

نتایج یک پژوهش آمریکایی حاکی از آن است که رشد آموزشی و توسعه رفتاری فرزندان نوپایی که با والدینشان در یک تخت می خوابند، کند نمی شود.

در طراحی این آزمایش تحقیقی، سطح اقتصادی و اجتماعی خانواده ها، سطح تحصیلی مادر و مهارت های مادران در تربیت و آموزش کودکان در نظر گرفته شده است.

محققان آمریکایی دریافته اند که از بین کودکان نوپایی که با والدین خود در یک تخت می خوابند و رشد توسعه رفتاری و شناختی آن ها کند است، عامل وضعیت اقتصادی و اجتماعی پدر و مادر و مهارت های والدین در آموزش و پرورش این کودکان، بیشتر از تاثیر خوابیدن کودکان با والدین در یک تخت است.

نویسندگان این پروژه تحقیقاتی تاکید کرده اند: «یافته های این پژوهش حاکی از آن است که هیچ ارتباطی بین کودکان بین سنین یک و سه سال و پیامدهای رشد شناختی و رفتاری کودکان پنج ساله وجود ندارد.»

آن ها خاطرنشان کرده اند «ارتباط منفی بین به اشتراک گذاشتن تخت بین پدر و مادر و کودکان نوپا و آزمایش تعیین سطح توسعه شناختی، صرفاً با به اشتراک گذاشتن تخت ارتباط مستقیم نداشت و بلکه با ویژگی های اقتصادی و اجتماعی، آموزش والدین و مهارت های تربیتی مادرانی ارتباط مستقیمی که کودکان را در تخت خود می خواباندند».

محققان نتایج یافته های خود را با بررسی داده های موجود در ۹۴۴ مصاحبه تنظیم کرده اند. این مصاحبه ها با ارزیابی رشد رفتاری و شناختی کودکان نوپای زیرپنج سالی انجام شدند که با والدین خود در یک تخت می خوابیدند.

یافته های این پژوهش جدید با نتایج تحقیقات پیشین که ارتباطی بین افسردگی مادران و به اشتراک گذاشتن تخت خود با کودکان نوپایشان نیافته بود، مغایرت دارد. محققان براین باورند که شاید علت نتیجه گیری های پیشین این باشد که آن ها در تحقیقات گذشته خود رشد و توسعه رفتاری و شناختی کودکان زیر دو سال را مورد ارزیابی قرار داده بودند که مادران هنوز در حال گذراندن دوران نقاهت خود بودند.

یافته های این تحقیق جدید روز دوشنبه ۲۷ تیر ( ۱۸ ژوییه ) در نشریه «Pediatrics» منتشر شد.

XS
SM
MD
LG