لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز ۴میلیون نفر گذشت


بحران کرونا در جهان در حالی ادامه دارد که شمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ از ۴ میلیون نفر نیز گذشت و تا کنون بیش از ۲۸۰هزار نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.

تاکنون ایالات متحده با آمار بیش از ۸۰هزار نفر، بریتانیا با بیش از ۳۱هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۳۰ هزار نفر بیشترین تعداد مرگ بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در جهان را ثبت کرده اند.

در این بین بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا قرار است، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت، قوانین جدید محدودیت‌های مربوط به کرونا در این کشور را رونمایی کند. همچنین قرار است شعار «هشیار باشید، ویروس را کنترل کنید و جان خود را نجات دهید» جایگزین شعار «در خانه بمانید» شود.

گزارش‌ها حاکی است که با مخالفت فرماندار کالیفرنیا و مقامات وزارت بهداشت در این ایالت، با بازگشایی واز سر گیری فعالیت و خطوط تولید کارخانه شرکت تسلا موتورز، ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل شرکت تسلا موتورز اخیراً تهدید کرده که تسلا را از کالیفرنیا بیرون خواهد برد.

در کره جنوبی، مقامات این کشور از افزایش مجدد شمار مبتلایان به کرونا خبر دادند. مقامات سئول اعلام کردند که در یک روز ۳۴ مورد ابتلا جدید به این ویروس ثبت شده که این آمار بیشترین شمار ابتلای روزانه در این ماه محسوب می شود و از این تعداد ۲۶ مورد ابتلا مربوط به افرادی بوده که در اماکن تفریحی سرپوشیده حضور داشته‌اند.

مقامات کره جنوبی اعلام کردند که مرکز شیوع این ویروس در برخی از کلاب‌های شبانه سئول بوده به طوری که حدود ۲۰ نفر با فردی در ارتباط بودند که در چندین کلاب حضور داشته است. در پی وقوع این شیوع در شهر سئول همه امکانات تفریحی شبانه از روز شنبه تعطیل اعلام شد.

همچنین اندرو کومو فرماندار نیویورک اعلام کرد که در هفته گذشته سه کودک در نیویورک بر اثر بیماری نادر، جان خود را از دست داد‌ه‌اند که به نظر می رسد با ویروس کرونا مرتبط است. او افزود مواردی نیز گزارش شده که بیماران علائمی شبیه به شوک سمی و بیماری کاوازاکی دارند و این موضوع جدید و در حال گسترش است.

گزارش‌ها حاکی است که محدودیت ها در فرانسه و اسپانیا کاهش خواهد یافت. مقامات فرانسه تعداد مرگ روزانه بر اثر ابتلا به کرونا را روز شنبه ۸۰ نفر اعلام کردند که این آمار کمترین میزان مرگ و میر در ماه آوریل محسوب می شود. فرانسه در حال آماده شدن برای کاهش محدودیت هایی است که از هشت هفته پیش در این کشور اعمال شده بود.

در اسپانیا، نیز برخی از محدودیت ها از روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت برداشته خواهد شد به طوری که در برخی مناطق رستوران‌ها می‌توانند برخی خدمات خود را در فضای باز ارائه دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG