لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

شمار جانباختگان کرونا در جهان از ۲۰۰هزارنفر گذشت


براساس آخرین آمار کرونا در جهان، شمار جانباختگان براثر این بیماری از ۲۰۰هزار نفر گذشته و تعداد مبتلایان نیز به سه میلیون نفر نزدیک شده است.

در حالی بحران کرونا در جهان ادامه دارد که نخست وزیر فرانسه از ارائه طرحی برای کاهش قرنطینه در روز سه شنبه به پارلمان این کشور خبر داده است.

براساس این طرح ۱۷ الویت در نظر گرفته شده از جمله قرار است که مدارس و برخی از شرکت‌ها بازگشایی شوند.همچنین حمل و نقل عمومی به حالت عادی بازگردند. همچنین بناست که برنامه ردیابی بیماران کرونا در این کشور نیز رونمایی شود.

سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به «گذرنامه‌های مصونیت» برای بیماران بهبودیافته از کرونا هشدار داده و اعلام کرد که در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که افراد بهبودیافته دارای آنتی بادی هستند و برای بار دوم مبتلا به کرونا نمی شوند.

برخی از کشورها در نظر دارند به افرادی که به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند، «گذرنامه مصونیت» بدهند به این معنی که آن‌ها در برابر عفونت مجدد این بیماری مصون هستند و می توانند به کار بازگردند.

وزارت بهداشت مکزیک روز شنبه از ۹۷۰ مورد جدید کرونا در این کشور خبر داد مرگ ۸۴ بیمار را نیز تایید کرد. به این ترتیب شمار مبتلایان به کرونا در مکزیک به بیش از ۱۳هزار و ۸۰۰نفر رسیده و تا کنون هزار و ۳۳۰ نفر نیز جان باخته‌اند اما دولت اعلام کرده که احتمالا شمار واقعی مبتلایان بیش از موارد تایید شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ممنوعیت تردد در عربستان سعودی در سراسر این کشور تا حدودی کاهش خواهد یافت اما منع تردد در مکه به شکل قبل به صورت ۲۴ ساعته باقی خواهد ماند.

همچنین برخی فعالیت های اقتصادی و تجاری از جمله فروشگاه های خرده فروشی در ماه از ششم تا بیستم ماه رمضان بازگشایی می شود.

اما در استرالیا اپلیکیشن ردیابی کرونا با وجود نگرانی های بسیار درباره حفظ حریم خصوصی روز یکشنبه به بازار عرضه شد. اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا تایید کرد که نصب این برنامه اجباری نیست و استفاده از آن را یک «وظیفه مدنی، مانند خرید اوراق قرضه جنگ» در جنگ جهانی دوم تشبیه کرده است.

در بریتانیا نیز سخنگوی نخست وزیری این کشور اعلام کرد که بوریس جانسون پس از پشت سر گذاشتن بیماری کرونا قرار است روز دوشنبه به سر کار خود بازگردد.

نخست وزیر بریتانیا در روند بیماری در ماه آوریل سه شب را در بخش مراقبت های ویژه یک بیمارستان پشت سر گذاشت و پس از آن دوران نقاهت را در اقامتگاه رسمی خود گذراند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG