لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

بحران جهانی کرونا؛ تمام مدارس در واشنگتن و چندین ایستگاه مترو در لندن تعطیل شد


براساس آخرین آمار رسمی بیش از ۲۱۸هزار نفر به کرونا مبتلا هستند و بیش از ۸هزار و ۸۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. همچنین گزارش ها حاکی از بهبود بیش از ۸۴هزار مبتلا در جهان است که بیشتر آن‌ها در چین بوده اند.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، در واشنگتن با شناسایی هشت مورد جدید ابتلا به کرونا در مجموع آمار مبتلایان به ۳۹ نفر رسیده است.

موریل بوزر، شهردار واشنگتن «وضعیت اضطراری» اعلام کرده و تمام مدارس را تا پایان ماه میلادی تعطیل شده است. همچنین یک جشنواره پرطرفدار (Cherry Blossom) به تعویق افتاده است و تورهای کاخ سفید لغو شده و باغ وحش ملی، شبکه موزه اسمیتسونین و مرکز کندی نیز تعطیل شده اند.

در همین حال کاخ سفید شامگاه چهارشنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده مصوبه کنگره برای ارائه کمک مستقیم به مردم آمریکا در برابر تاثیرات شیوع ویروس جدید کرونا «کووید۱۹» را امضا کرده است.

همچنین براساس بیانیه کاخ سفید، ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا و دکتر آنتونی فاوسی در پیام های خدمات عمومی با هدف اطلاع رسانی به آمریکایی ها در مورد چگونگی محافظت از خود و دیگران در مقابل کرونا شرکت خواهند کرد.

در لندن، نیز ده ها ایستگاه مترو به دلیل شیوع گسترده کرونا برای زمان نامشخصی تعطیل شده است.

اما در ایتالیا نزدیک به ۳هزار نفر به خاطر ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند، آماری که به سرعت به تعداد کشته‌شدگان در چین نزدیک می شود. بالا بودن تعداد قربانیان در این کشور موضوع تشییع را تحت شعاع قرار داده است و گاهی اجساد افرادی که در خانه جان خود را از دست داده اند، روزها در اتاق های بسته نگه داشته می شوند.

در ایران هم تا کنون بیش از ۱۱۰۰ مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مقامات جمهوری اسلامی از عفو ۱۰ هزار زندانی از جمله زندانیان سیاسی خبر داده است با این حال مشخص نیست که این عفو شامل نازنین زاغری و یا کایلی مورگیلربرت استاد دانشگاه استرالیایی زندانی در ایران شده است یا خیر.

دولت السالوادور اعلام کرد که پروازهای خود را به ایالات متحده و مکزیک تا اطلاع ثانوی لغو کرده است. همچنین فرودگاه بین المللی السالوادور از روز شنبه به مدت ۱۵ روز تعطیل شده و تنها برای پروازهای بشردوستانه و باری باز است.

در کره جنوبی نیز گزارش شد که روز پنجشنبه ۱۵۲ مورد جدید ویروس کرونا تایید شده که به این ترتیب آمار مبتلایان در این کشور به ۸هزار و ۵۶۵ نفر رسیده و آمار فوتی‌ها به ۹۱نفر افزایش یافته است.

اما در چین اعلام شد که در استان هوبئی مورد جدیدی از ویروس کرونا گزارش نشده است. با این حال وزارت بهداشت چین اعلام كرد كه در ۲۴ساعت گذشته ۳۴ مورد جدید شناسایی شده که همگی مسافرانی بودند که از کشوهای دیگر به چین بازگشته‌اند.

تا اکنون در مجموع ۸۰ هزار و ۹۲۸ مبتلا به ویروس کرونا در چین تایید شده و آمار مرگ بر اثر کرونا هم به ۳۲۴۵ نفر در این کشور رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG