لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

بعد از هشدار سازمان بهداشت جهانی؛ «همه‌گیری جهانی» چیست و چه تغییری ایجاد می‌کند


سازمان بهداشت جهانی سرانجام، بحران ویروس کرونا را «همه‌گیری جهانی» و یا پاندمی خواند. در حال حاضر، بیش از ۱۱۸ هزار مورد ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» در ۱۱۴ کشور جهان تأیید شده است. سازمان بهداشت جهانی گفته عمیقا نگران میزان گسترش و شدت این بیماری و عدم اقدام مناسب به بحران کنونی است.

همه‌گیری جهانی چیست و چه تغییری ایجاد خواهد کرد؟

سازمان بهداشت جهانی، پاندمی یا همه‌گیری جهانی را گسترش جهانی یک بیماری جدید توصیف می کند. با این حال همواره در مورد جزئیات آنچه یک بیماری را در این رده طبقه‌بندی می‌کند ابهاماتی وجود دارد.

معمولا «همه‌گیری جهانی» در مورد انواع ویروس آنفولانزا به کار می‌رود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (سی دی سی) می‌گوید این توصیف زمانی به کار می‌رود که ویروس قادر باشد به آسانی مردم را مبتلا کرده و به صورتی مؤثر در نقاط مختلف جهان از شخصی به شخص دیگر سرایت کند.

دکتر آدهانوم تأکید کرد که پاندمی واژه ای نیست که با بی دقتی استفاده شود و اگر از آن استفاده نادرست شود می تواند وحشت ایجاد کرده و منجر به رنج و مرگ بیشتر شود.

او همچنین گفت که قرار دادن ویروس «کووید-۱۹» در رده «همه گیری جهانی» در اقدامات کنونی سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با شیوع این ویروس تغییری ایجاد نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG