لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

جستجو برای واکسن ویروس کرونا تنش‌هایی را به همراه داشته است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حال حاضر هیچ واکسنی برای «کووید۱۹» وجود ندارد، اما نبرد بر سر تولید آن شروع شده است.

یک شرکت بزرگ داروسازی فرانسوی به نام «سانوفی» ادعاهای مطرح شده مبنی بر وعده این شرکت به آمریکا برای اولویت دادن به ایالات متحده در زمینه دسترسی به واکسن بالقوه این شرکت در آینده را تکذیب می‌کند. ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، روز پنج شنبه تاکید کرد که دسترسی به هر واکسنی که شرکت‌های داروسازی فرانسه تولید کنند برای همه یکسان خواهد بود.

پال هادسن، مدیر سانوفی، پیشتر به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که دولت ایالات متحده «حق دارد بزرگترین پیش‌سفارش را ثبت کند؛ زیرا با پذیرش ریسک‌های مرتبط،‌ در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است.» این شرکت کارخانه‌هایی در ایالات متحده دارد، اما بیشتر آن ها در اروپا مستقرند.

سرژ واینبرگ، رئیس هیات مدیره سانوفی، در مصاحبه ای گفت برای هیچ کشوری امتیاز ویژه ای وجود نخواهد داشت.

مجادله مشابهی در ماه مارس در ارتباط با شرکت داروسازی آلمانی «کیوروَک» رخ داده بود.

دولت ترامپ می گوید با شرکت های داروسازی متعددی در باره واکسن ویروس کرونا حرف زده است و بیشترین این شرکت ها از سرمایه‌گذاری های آمریکا بهره‌مند بوده اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز پنج شنبه گفت هفته آینده در این باره با مسئولان سانوفی صحبت خواهد کرد.

گروهی از ۱۴۰ رهبر کنونی و پیشین کشورهای جهان، متخصصان و شهروندان برجسته در نامه ای سرگشاده خواهان تولید واکسن بدون حق انحصار، بدون هزینه، و قابل دسترسی در هر کجا شده اند.

این واکنش ها بازتابی از نارضایی فزاینده از شرکت های داروسازی است که در پی سودجویی از خطرات متوجه سلامت و جان مردم هستند.

شمار موارد ابتلا به «کووید۱۹» در جهان به حدود ۴.۵ میلیون نفر رسیده است و بیش از ۳۰۰ هزار نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند.

متخصصان می گویند اگر واکسن موفقی ساخته شود تولید آن برای پاسخ فوری به تقاضای جهانی مستلزم تلاشی عظیم است. مقام های بهداشت نسبت به موج مرگبارتر ابتلا به «کووید۱۹» در پاییز هشدار می دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG