لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

گسترش ویروس کرونا در چین؛ ممنوعیت سفر و لغو جشن‌های سال نو چینی


مقامات چین در پی گسترش ویروس کرونا ​برگزاری جشن های سال نو چینی، مصادف با بیست و پنجم ژانویه تا هشتم فوریه، در پکن را لغو کردند.

این بیماری سفرهای سال نو را نیز تحت شعاع قرار داده است. مقامات چین ممنوعیت سفر به شهر بندری ووهان، نخستین جایی که این ویروس در آن مشاهده شد و شیوع پیدا کرد، را به چند شهر دیگر اطراف آن نیز تعمیم داده اند.

ویروس کرونا از ماه دسامبر تاکنون، در نقاط مختلف جهان از چین تا تایوان، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، و آمریکا بیش از ۵۷۰ نفر را مبتلا کرده و جان ۱۷ نفر را گرفته است.

در آمریکا نخستین مورد ویروس کرونا در ایالت واشنگتن دیده شد.

بنا بر برخی گزارش‌های منتشره، ممکن است منبع این ویروس مارهای «کبرا» یا «کریت» چینی بوده باشند. مار سمی «کریت» بیشتر در قسمتهای جنوبی چین و جنوب شرقی آسیا پیدا می شود. انواع خاصی از ویروس کرونا در بدن این حیوان تغییر ژنتیکی پیدا می کنند و می توانند به انسان منتقل شده و در بدن انسان تکثیر شوند.

ویروس کرونا، از طریق هوا سرایت می کند و بیشتر ریه های پستانداران و پرنده ها را آلوده می کند. هر چند بیشتر انوع ویروس کرونا، علائمی ملایمی شبیه سرماخوردگی در بیمار ایجاد می کنند، دو نوع خطرناک آن «سارس» و «مرس» می تواند منجر به بیماری های وخیم ریوی در انسان شود.


برای پیشگیری از این ویروس، هنوز واکسن و یا داروی ضد ویروسی مورد تأیید قرار نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG