لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

شمار قربانیان ویروس کرونا از۶۳۰ نفر عبور کرد؛ مرگ پزشکی که نخستین بار درباره کرونا گفت، جنجالی شد


ویروس کرونا همچنان در حال گسترش است و بیش از ۶۰ میلیون نفر در چین را خانه نشین کرده است.

تاکنون، ۳۱ هزار و ۴۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر دنیا تأیید شده است. در کل بیش از ۶۳۰ نفر جان خود را از دست داده اند که به جز دو نفر، بقیه در چین بوده اند.

ویروس کرونا در بیش از ۲۵ نقطه از جهان پخش شده است، بیش از ۲۵۰ نفر را مبتلا کرده و جان دو نفر را گرفته است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی پروازهای خود به چین را لغو کرده اند.

در عین حال، پس از تأیید ابتلای چند مسافر از دو کشتی تفریحی در هنگ کنگ و ژاپن، بیش از ۷۳۰۰ نفر در این کشتی‌ها قرنطینه شده اند و در یکی از کشتی ها، ۶۱ مورد ابتلا به کرونا تأیید شده است که ۱۱ نفر آنها، آمریکایی هستند.

پزشک چینی که نخستین بار کرونا را تشخیص داد درگذشت

یکی از شناخته شده ترین قربانیان ویروس، پزشک چینی است که نخستین بار در ماه دسامبر در مورد ویروس خطرناک کرونا افشاگری کرد. او توسط پلیس ووهان بازجویی شد و او را به «شایعه پراکنی» متهم کردند.

رسانه های دولتی چین گزارش های ضد و نقیضی را در مورد وضعیت جسمانی دکتر «لی ونلیانگ» منتشر کردند. دکتر ونلیانگ که این ویروس را از بیمارش گرفته بود و از روز دوازدهم ژانویه در بیمارستان ووهان بستری بود، بامداد روز جمعه به وقت محلی از دنیا رفت.

درگذشت او، با انتقادهای زیادی در فضای مجازی روبرو شد. بسیاری از کاربران، خواستار عذرخواهی دولت از این پزشک و برخورداری از آزادی بیان شده اند.

جوان‌ترین قربانیان ویروس کرونا، دو نوزادی هستند که در ووهان به دنیا آمده اند. کوچکترین آنها، تنها ۳۰ ساعت از تولدش می گذشت که ابتلایش به ویروس تأیید شد.او این ویروس را از مادرش گرفته است.

تلاش برای مهار کرونا و اهدای کمک مالی از سوی ثروتمندان

پژوهشگران برای یافتن واکسن این ویروس در تلاش هستند. در همین حال، تعدادی از ثروتمندان دنیا از این پژوهش‌ها و تلاش‌ها برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری حمایت مالی کرده‌اند.

بنیاد بیل گیتس و همسرش ملیندا، ۱۰۰ میلیون دلار به پژوهش‌ در مورد ویروس جدید کرونا اختصاص داد. از این مبلغ، ۲۰ میلیون دلار به سازمان‌هایی که در خط مقدم مبارزه با شیوع ویروس هستند اختصاص خواهد یافت و ۲۰ میلیون دیگر به حفاظت از مناطقی در آفریقا و جنوب آسیا که در برابر ابتلا به ویروس آسیب‌پذیرتر هستند.

بیل و ملیندا گیتس ۱۰۰ میلیون دلار به مهار ویروس کرونا بخشیدند
بیل و ملیندا گیتس ۱۰۰ میلیون دلار به مهار ویروس کرونا بخشیدند

علاوه بر خانواده گیتس، «جک ما»، بنیانگذاروب سایت بزرگ خرید و فروش اینترنتی «علی بابا» که به عنوان ثروتمندترین مرد چین شناخته می شود نیز ۱۴.۴ میلیون دلار به پژوهش و ایجاد واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا بخشیده است.

جک ما، بنیانگذار «علی بابا»
جک ما، بنیانگذار «علی بابا»

چهره‌های مشهور صنعت مد نیز به این کارزار پیوسته اند. شرکت «ای وی ام اچ» به مدیریت میلیادر فرانسوی «برنار آرنو» که سومین فرد ثروتمند دنیا است ۲.۳ میلیون دلار و «فرانسوآ پینو» از شرکت «کرینگ» ۱ میلیون دلار به مهار ویروس کرونا اختصاص داده‌اند.

با این حال طراحی واکسن کرونا ممکن است یک سال به طول بیانجامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG