لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

به رغم کاهش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین، شمار جهانی مبتلایان رو به افزایش است


دو نفر با ماسک صورت، در محله کره‌ای‌نشین لس آنجلس، کالیفرنیا - ۲۸ فوریه ۲۰۲۰
دو نفر با ماسک صورت، در محله کره‌ای‌نشین لس آنجلس، کالیفرنیا - ۲۸ فوریه ۲۰۲۰

تعداد موارد جدید ویروس کرونا در چین روز دوشنبه ۱۲ اسفند در پائین‌ترین سطح خود طی شش هفته گذشته گزارش شد، و صدها مبتلا به این ویروس در مرکز شیوع آن بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده اند. ولی در نقاط دیگر جهان، حقیقت چیز دیگری است و افزایش روزافزون این ویروس جدید در دل مردم دلهره و هراس انداخته است.

گسترش سریع و گروهی ویروس کووید-۱۹ در کره جنوبی، ایتالیا، و ایران، که حتی به فرای اقیانوس اطلس و به آمریکا و کانادا رسیده است، موجب نگرانی مقامات بهداشت شده است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هشدار داد که اقتصاد جهانی در این سه ماه، برای اولین بار در یک دهه گذشته، در خطر بحران مالی بین‌المللی قرار گرفته است.

مدارس سراسر ژاپن خالی است، بیمارستان‌های سیار در گوشه و کنار ایران برپا شده است، و تابلوی لبخند ژوکوند تک و تنها در یک اتاق خالی در موزه لوور پاریس - که تعطیل شده - آویزان است.

تازه‌ترین موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مالزی و پرتغال پیدا شده است.

تاکنون بیش از ۶۰ کشور در سراسر جهان موارد ابتلا به ویروس کرونا را تأیید کرده اند. به این ترتیب تعداد مبتلایان این ویروس در جهان به نزدیک به ۸۹ هزار تن رسیده است.

در خاورمیانه، ایران با داشتن ۱,۵۰۱ نفر مبتلا و ۶۶ جان‌باخته مرکز شیوع این ویروس است؛ ولی خیلی‌ها معتقدند که رقم اصلی مبتلایان و تلفات بسیار بیشتر از رقم رسمی اعلام شده توسط رژیم حاکم بر ایران است.

با این وجود، همزمان با افزایش ۲۵۰ درصدی موارد ابتلا به کووید-۱۹ در ایران، و به رغم درخواست مقامات غیرنظامی برای تعطیل کردن اماکن مذهبی، بسیاری از این اماکن هنوز برای زیارت و عبادت باز مانده اند. بنا بر گزارش‌ها شهرهای قم و مشهد، جایی که مردم اغلب ضریح حرم‌ها را لمس می‌کنند و حتی آنها را می‌بوسند، بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا را دارند.

مایک پمپئو همچنین روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت که رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و آمریکا نگران است که آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشند.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG