لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

بحران جهانی کرونا| تا کنون بیش از ۷۰هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند


در ادامه بحران کرونا در جهان، آمار مبتلایان به کرونا نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است و تا کنون بیش از ۷۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده با بیش از ۳۳۶ هزار نفر مبتلا به کرونا بیشترین آمار ابتلا را در جهان دارد و تاکنون مرگ بیش از ۹هزار و ۶۰۰ نفر نیز در این کشور تایید شده است.

همچین گزارش‌ها حاکی است که ببری در یک باغ وحش نیویورک به کرونا مبتلا شده است.
سخنگوی این باغ وحش روز یکشنبه به رویترز گفت که این ببر اولین مورد شناسایی شده کووید ۱۹ در بین حیوانات در ایالات متحده محسوب می شود.

گفته می شود که ممکن است ۶ ببر و یک شیر دیگر نیز به کرونا مبتلا باشند.

بریتانیا نیز تا کنون بیش از ۴۸هزار مبتلا داشته و مرگ نزدیک به ۵هزار نفر در این کشور ثبت شده است.

این در حالی است که بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز برای ادامه روند درمان خود شامگاه روز یکشنبه در بیمارستان بستری شد. دفتر نخست وزیری بریتانیا تاکید کرده که این «یک اقدام پیشگرانه» بوده است و آقای جانسون همچنان عهده دار دولت است.

با ادمه بحران کرونا، انتظار می رود ژاپن نیز در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کند. شینزوآبه نخست وزیر این کشور اعلام کرد که وضعیت اضطراری در کشورش از روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

تا کنون بیش از سه هزار و ۶۰۰ نفر مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده و ۸۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. در کنار این آمار بنابر اعلام خبرگزاری ان‌اچ‌کی ژاپن نگرانی از افزایش ناگهانی ابتلا به کرونا در شهر توکیو وجود دارد. تا کنون شمار مبتلایان در این شهر هزار نفر بوده است.

اما در کروه جنوبی برای نخستین بار از ۲۰ فوریه، این کشور شمار روزانه ابتلا به کرونا را کمتر از ۵۰ نفر گزارش داده است. کره جنوبی از نخستین کشورهایی است که با ویروس کووید ۱۹ روبرو شد و با اقداماتی همچون آزمایش های گسترده با شیوع این ویروس مقابله کرده است. در ماه گذشته میلادی کره جنوبی به طور میانگین روزانه ۱۰۰ مورد جدید ابتلا را گزارش می‌کرد.

گزارش‌ها حاکی است که آمار مبتلایان در ایتالیا، اسپانیا و فرانسه روند نزولی دارد. ایتالیا روز یکشنبه ۵۲۵ مورد کرونا را ثبت کرد که این آمار پایین ترین تعداد روزانه مبتلایان به کرونا از ۱۹ مارس تا کنون است. همچنین در اسپانیا آمار مرگ طی ۲۴ساعت گذشته ۶۷۴ نفر گزارش شده که این تعداد نیز کمترین میزان مرگ روزانه از ۲۶ مارس تا کنون محسوب می شود. در فرانسه هم ۳۵۷ نفر در یک روز جان باخته ‌اند.​


سنگاپور هم دو خوابگاه کارگران خارجی در این کشور را قرنطینه کرده است. در این دو خوابگاه بیش از ۹۰ مورد ابتلا گزارش شده و در حال حاضر از ۵ آوریل این خوابگاه با نزدیک به ۲۰ هزار کارگر خارجی برای ۱۴ روز قرنطینه شده اند. آمار مبتلایان به کرونا در این کشور بیش از هزار و ۳۰۰ نفر و آمار مرگ نیز ۶نفر گزارش شده است.

در اتریش نیز دولت اعلام کرد که قصد دارد در هفته آینده بازگشت مجدد به کار را آغاز کند. نخست وزیر اتریش گفت که دولتش در نظر دارد اجازه بازگشایی مغازه های کوچک را بدهد تا مشتریان بتوانند به تعداد محدود و با پوشیدن ماسک در این مغازه ها حضور یابند. آمار مبتلایان به کرونا در اتریش بیش از ۱۲هزار نفر گزارش شده و مرگ ۲۲۰ نفر نیز تایید شده است.
اما در ایران نیز وزارت بهداشت روز دوشنبه ۱۹ فروردین ماه، آمار مبتلایان به کرونا را ۶۰ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و از مرگ سه هزار و ۷۳۹ مبتلا تا کنون خبر داد.

این آمار در حالی است که همچنان دولت ایران بر بازگشت به کار برخی از مشاغل اصرار دارد و تعداد زیادی تصاویر منتشر شده از خیابان‌ها و اماکن عمومی شلوغ بر نگرانی‌ها از شیوع بیشتر کرونا دامن زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG