لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

آیا مصرف ویتامین «دی» خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد؟


سایت خبری «هلث لاین» (به انگلیسی: Healthline) در مقاله مفصلی، تاثیر مصرف ویتامین «د» (یا دی) در کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا را بررسی‌ کرده است

ویتامین «د» یک ویتامین محلول در چربی است که نقش مهمی در بسیاری از کارکردهای حیاتی بدن دارد.

این ماده مفید برای سلامتی سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به همین دلیل این پرسش برای بسیاری مطرح است که آیا مصرف آن می تواند خطر ابتلا به کووید ۱۹ را کاهش دهد.

البته باید در نظر داشت که در حال حاضر هیچ درمان یا روش پیشگیری قطعی برای ویروس کرونا وجود ندارد و ‌‌بهترین راهکار پیشگیرانه، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده مرتب از مواد ضدعفونی کننده است.

برخی پژوهش ها نشان می دهد که داشتن مقدار کافی این ویتامین و مصرف مکمل آن می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و مانع بروز بیماری های تنفسی می شود.

این مقاله در ادامه به بررسی نقش و اهمیت این ویتامین در بدن می پردازد.

ویتامین «د» برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن، که نخستین سنگر دفاعی در مقابل عفونت و بیماری است، ضروری است.

این ویتامین در تقویت پاسخ دفاعی بدن نقش اساسی دارد.

این ویتامین دارای خاصیت ضدالتهابی است و در عین حال سیستم ایمنی بدن را فعال می کند که بسیار مهم است.

ویتامین «د» به منظور تقویت عملکرد سلولهای ایمنی، از حمله سلولهای تی و ماکروفاژها، از بدن در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کند.

در حقیقت، این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی به قدری اهمیت دارد که کمبود آن می تواند منجر به افزایش حساسیت به عفونت، بیماری ‌و سایر اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی بدن شود.

سطح پایین این ویتامین خطر احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی چون آسم، سل، و انسداد مزمن ریوی و همچنین عفونت های ویروسی تنفسی ‌‌و‌ باکتریایی را افزایش می دهد.

علاوه بر این، کمبود این ویتامین با کاهش یا ضعف عملکرد ریه مرتبط است که ممکن‌ است توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد.

هر چند که پژوهش های پزشکی نشان نمی دهد که مصرف ویتامین «د» خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می دهد ولی به دلایل مختلفی می تواند مفید باشد یا حداقل مصرف آن ضرری ندارد.

کمبود این ویتامین موجب تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل های ویتامین «د» می تواند سیستم دفاعی بدن را تقویت کند ‌و به صورت کلی محافظ در برابر عفونت های تنفسی محسوب می شود.

یک‌ بررسی جدید روی بیش از ۱۱ هزار نفر در ۱۴ کشور جهان نشان می دهد، مصرف مکمل این ویتامین خطر ابتلا به عفونت های حاد تنفسی را، هم در میان افرادی که کمبود ویتامین «د» دارند و هم دیگران، کاهش می دهد.

پژوهش ها نشان می دهد که مکمل های ویتامین «د» باعث کاهش مرگ و میر در بزرگسالانی می شود که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مختلف تنفسی هستند.

هر چند که هیچ نشانه ای در دست نیست که مصرف مکمل این ویتامین بتواند مانع ابتلا به ویروس کرونا شود، ولی کمبود این ویتامین ممکن است به طور کلی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و آسیب پذیری بیشتر در مقابل بیماری و عفونت شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG