لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

شمار مبتلایان به کرونا در جهان به دو میلیون نفر نزدیک شد


شمار مبتلایان به کرونا به بیش از یک میلیون ۹۳۴هزار نفر رسیده و تا کنون مرگ بیش از ۱۲۰هزار نفر براثر ابتلا به این ویروس ثبت شده است.

در پی شیوع گسترده کرونا، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از آماده شدن این کشور برای کاهش محدودیت ها از ۱۱ مه خبر داد و تاکید کرد که در صورت رعایت قوانین و مسئولیت پذیر بودن، و البته به شرطی که شمار مبتلایان به کرونا همچنان کاهش یابد، از این تاریخ (از ۱۱ مه) فرانسه به زندگی عادی باز خواهد گشت.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، اعلام کرده که شمار مرگ و میر و بستری‌ها در حال کاهش‌ است و اگر کاری اشتباه انجام شود می تواند فاجعه بار باشد. موضوعی که در سایر نقاط جهان مشاهده شده است.

در چین ۸۹ مورد جدید ویروس کرونا روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه گزارش شده که نسبت به روز قبل از آن روند کاهشی داشته است. پیشتر مقامات چین گزارش داده بود که ۷۹ مورد از مبتلایان روزانه از استان شمال غربی این کشور که دارای مرز مشترک به روسیه است وارد شده‌اند. همچنین استان هوئبی که مرکز اصلی شیوع این بیماری محسوب می شود مورد جدید ابتلا و فوتی نداشته است. این در حالی است که آمار رسمی ارائه شده توسط دولت چین به هیچ‌وجه قابل راستی‌آزمایی و تایید توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند به عنوان آمار معتبر و نهایی تلقی شود.

روسیه روز دوشنبه شناسایی ۲۵۵۸ مورد جدید را اعلام کرد که این بالاترین رقم ابتلای روزانه به کرونا در این کشور محسوب می شود. همچنین در مجموع شمار مبتلایان به بیش از ۱۸ هزار نفر رسیده و آمار مرگ نیز ۱۴۸ نفر گزارش شده است. رئیس جمهوری روسیه اوضاع کرونا در کشورش را رو به وخامت و شمار مبتلایان، به ویژه بیمارانی که نیاز به بستری و مراقبت ویژه دارند، را رو به افزایش دانسته است. لازم به ذکر است که آمار رسمی ارائه شده توسط دولت روسیه نیز - همانند آمارهای رسمی اعلام شده توسط چین و ایران - قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نبوده و معتبر محسوب نمی‌شود.

ژاپن نیز ۳۹۰ مورد ابتلای جدید را روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه گزارش داد که این آمار کمتر از شمار مبتلایان روزانه در روز یکشنبه بوده است. تا کنون بیش از ۷ هزار مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده و وضعیت اضطراری در ژاپن برقرار است با این حال هنوز شلوغی در مراکز خرید و تفریحی وجود دارد.

اما با توجه به تبعات ناشی از کرونا صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه اعلام کرد که در بدهی ۲۵ کشور تخفیف قائل می‌شود. کشورهایی از جمله افغانستان، تاجیکستان، و یمن و چندین کشور آفریقایی از جمله، چاد،کنگو، گامبیا، و گینه بیسائو از جمله این کشورها هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG