لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

از دست دادن دو حس بویایی و چشایی از نشانه‌های احتمالی‌ ابتلا به ویروس کرونا است


نتایج بررسی های پژوهشگران بریتانیایی نشان می دهد از دست دادن ناگهانی دو حس بویایی و چشایی می تواند از نشانه های ابتلا به ویروس کرونا باشد.

به گزارش سایت خبری «بیزینس اینسایدر»، به گفته این پژوهشگران حدود یک سوم از افرادی که در کره جنوبی، چین، و ایتالیا به ویروس کرونا مبتلا شدند، ابتدا حس بویایی خود را از دست دادند. این عارضه به «نابویایی» (با نام علمی آنوسمی یا هیپوسمیا) مشهور است.

کلر هاپکینز، رئیس انجمن راینولوژی (پزشکی فوق تخصصی در جراحی‌ها و درمان بیماری‌های بینی، سینوس‌ها، و ساختمان‌های اطراف بینی در سر و صورت) بریتانیا، و نیرمال کومار، رئیس سازمان اتورینولارینولوژی (پزشکی گوش و حلق و بینی) بریتانیا، می‌گویند در کره جنوبی که تست های کرونای بیشتری انجام شده است، فقدان حس بویایی یکی از نشانه های اصلی بیماری در ۳۰ درصد از مبتلایان به نوع خفیف کرونا بوده است.

این پژوهشگران یادآور شده‌اند که فقدان حس بویایی و چشایی در بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا در سایر کشورهای جهان نیز گزارش شده است و نشانه های معمول کرونا یعنی تب با سرفه در این افراد دیده نمی‌شود.

گزارش های مبنی بر فقدان حس بویایی در بیماران مبتلا به کرونا به صورت قابل توجهی افزایش یافته است و در بسیاری از این افراد نشانه های دیگری از بیماری مشاهده نشده است.

ایران، آمریکا، فرانسه، و شمال ایتالیا از جمله مناطقی است که موارد زیادی از فقدان حس بویایی در آنها گزارش شده است.

عدم ظهور سایر نشانه های بیماری در افراد ممکن است به عدم مراجعه آنها به مراکز پزشکی برای انجام تست منجر شود و این موضوع می تواند عاملی برای گسترش بیشتر کرونا در جهان باشد.

این بیماران ممکن است برخی از حاملان پنهان ویروس کرونا باشند که باعث شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG