لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

شیوع کرونا در ایران بخش پایانی سریال پایتخت را به تعویق انداخت؛ سایه سانسور بر این سریال


در حالی که بحران کرونا در ایران موجب قرنطینه خانگی بسیاری از مردم شده و فعالیت‌های مختلف، از جمله رقابت‌های ورزشی، گردشگری، فعالیت‌های فرهنگی و هنری،‌ و بسیاری دیگر را فلج کرده است، سیروس مقدم کارگردان سریال تلویزیونی «پایتخت» می‌گوید که آنها نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا در مازندران و تهران نتوانسته‌اند صحنه های قسمت پایانی این فصل را فیلمبرداری کنند ‌و فصل ششم پایتخت در نوروز ۱۳۹۹ به پایان نمی‌رسد.

او با اشاره به این که فیلمبرداری بخش‌های عمده این فصل در ماه‌های پایانی سال گذشته، همزمان با اوجگیری شیوع ویروس کرونا در ایران انجام شد، تأکید کرد که آنها تمامی اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کردند و هیچ یک از بازیگران و عوامل تولید به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

با این حال، شرایط بحرانی در مازندران و به ویژه شهر شیرگاه که محل اصلی فیلمبرداری بود، و لغو تمامی رویدادهای ورزشی از جمله مسابقات لیگ برتر فوتبال که با ماجراهای قسمت آخر مرتبط بود، در نهایت پروژه را به تعطیلی کشاند و آنها نتوانستند برخی صحنه‌های قسمت پایانی را ضبط کنند.

به گفته سیروس مقدم، پایتخت بر اساس قرارداد و تعهد تهیه‌کنندگان، همچنان در ۱۵ قسمت پخش می شود؛ ولی داستان به پایان نمی رسد و آنها پس از پایان بحران کرونا، صحنه های باقی‌مانده را فیلمبرداری می‌کنند تا در آینده و در یکی از اعیاد پخش شود.

پایتخت یک مجموعه تلویزیونی است که با رویکردی طنزآمیز خانواده‌ای مازندرانی را به تصویر می‌کشد که در هر فصل با ماجراهایی مختلف روبرو می شوند.

بازیگران اصلی این فصل محسن تنابنده، ریما رامین‌فر، احمد مهران‌فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری، و مهران احمدی هستند.

فصل ششم پایتخت نیز با واکنش های متفاوتی از سوی مخاطبان همراه بود نظرات مثبت و منفی متفاوتی درباره آن منتشر شد.

سایه سانسور بر پایتخت شش

امسال نیز سانسور برخی از صحنه ‌و دیالوگ ها از سوی صدا و سیما، بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و حتی با اعتراض بازیگران و عوامل تولید همراه شد.

محسن تنابنده، بازیگر نقش نقی معمولی، از شخصیت های اصلی داستان که سهم زیادی نیز در آفرینش این مجموعه دارد، با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی تلویحا به همین سانسور اشاره کرد و نوشت: «میان پایتخت ما و پایتختی که می‌بینید، تفاوت از زمین تا آسمان است.»

احمد مهرانفر، بازیگر نقش ارسطو که او نیز از شخصیت های محبوب پایتخت است، با انتشار بخشی از دیالوگی که در پخش تلویزیونی حذف شد، به شدت از صدا و سیما انتقاد کرد.

او در اینستاگرم نوشت: «نگران ارسطو نباشید به زودی حالش خوب می شود البته اگر سانسورچی ها بگذارند. پیام‌های بازرگانی را پخش کردند تا یک صفحه از گفتگوی این سکانس را که قبلا تصویب شده بود حذف کنند. نگران چه هستید؟ این حرفها را که مردم هزاران بار گفته اند و شنیده اند.»

این در حالی است که برخی از کاربران ایرانی با اشاره به سانسور همیشگی پایتخت ‌در صدا و سیما، از همکاری این بازیگران با تلویزیون حکومتی انتقاد کردند.

به عقیده این کاربران نمی توان هم از دستمزد نجومی و مزایای پخش رسانه دولتی بهره مند شد و هم از سانسور و بی مهری مدیران این دستگاه انتقاد کرد.

تعدادی از کاربران نیز خواستار پخش سریال از طریق شبکه پخش خانگی شدند که با محدودیت‌های کمتری مواجه است.

هرچند که با توجه به این که گفته می شود تهیه کنندگان اصلی این مجموعه سازمان‌های هنری وابسته به سپاه و نهادهای امنیتی هستند امکان تحقق چنین امری بسیار بعید است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG