لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

یک پژوهش تازه: ابتلا به بیماری کووید ۱۹ ممکن است به آسیب‌های حاد کلیوی منجر شود


نتایج یک پژوهش پزشکی نشان می‌دهد که بیش از یک سوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ یک مرکز درمانی بزرگ در نیویورک دچار آسیب‌های کلیوی حاد شدند و‌ تقریباً ۱۵ درصد آنها به دیالیز احتیاج داشتند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» این پژوهش توسط گروهی در «نورت‌وِل هلت»، بزرگ‌ترین مرکز ارائه‌دهنده خدمات پزشکی در ایالت نیویورک، انجام شده است.

دکتر کنار جهاوری، یکی از نویسندگان این پژوهش و مدیر بخش پزشکی کلیه (نفرولوژی) «هافسترا/نورت‌وِل هلت»، در این مقاله که در «جورنال بین‌المللی کلیه» منتشر شده است، می‌نویسد بیش از ۳۶ درصد از مجموع ۵۴۴۹ بیمار پذیرفته شده دچار آسیب‌های حاد کلیوی شده‌اند.

این آسیب ها هنگامی بروز می کند که کلیه ها از کار بیافتند یا قادر به تصفیه سموم و ضایعات بدن نباشند.

دکتر جهاوری در ادامه می‌گوید بیش از ۱۴ درصد از بیمارانی که دچار آسیب‌های حاد کلیوی شده بودند، به دیالیز نیاز پیدا کردند.

این بزرگ‌ترین پژوهشی است که تاکنون درباره آسیب‌های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ انجام شده است.

این پزشک متخصص در ادامه یادآور می‌شود که این یافته‌ها از این رو می‌تواند مفید باشد که سایر بیمارستان‌ها با موج جدیدی از بیمارانی مواجه هستند که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند. این ویروس تاکنون بیش از ۴ میلیون نفر را در جهان آلوده کرده و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر قربانی داشته است.

در هفته های اخیر چند گروه پزشکی دیگر نیز به افزایش نارسایی های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اشاره کردند.

پژوهش های دکتر جهاوری و گروه او بر اساس پرونده های پزشکی ۵۴۴۹ بیماری که از اول مارس تا ۵ آوریل بستری شدند، شکل گرفته است.

آنها در ادامه این پژوهش آمارهای مختلفی را درباره زمان یا مراحل مختلف بروز نارسایی های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را تشریح کردند که می تواند آگاهی های ارزشمندی را در اختیار پزشکان قرار دهد و برای درمان بیماران در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG