لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

کوریولانوس در جشنواره برلین- اروپا جنگ بالکان را فراموش نمی کند


کوریولانوس در جشنواره برلین- اروپا جنگ بالکان را فراموش نمی کند
کوریولانوس در جشنواره برلین- اروپا جنگ بالکان را فراموش نمی کند

رالف فیانس، کارگردان انگلیسی و سازنده فیلم کوریولانوس به جشنواره برلین دعوت شده تا شاهد نمایش فیلم کوریولانوس در روز گشایش این جشنواره باشد.

نمایش فیلم کوریولانوس که آغازگر جشنواره جهانی فیلم برلین در ماه فوریه است، برگرفته از یک نمایشنامه شکسپیری به همین نام است که در جهان مدرن امروز رخ می دهد.

فیلم کوریولانوس که در صربستان فیلمبرداری شده برداشت مدرنی از نمایشنامه شکسپیر به همین نام است که رویدادهای محاصره شهر رُم توسط سردار کوریولانوس را روایت می کند. فیلم اما محاصره بلگراد، پایتخت صربستان در جریان جنگهای بالکان را جایگزین رم باستان می کند.

براساس نمایشنامه شکسپیر کوریولانوس، سرباز دلیر ارتش روم که توسط دشمن قسم خورده اش تولوس آوفیدوس تبعیدشده، به هنگامه قحطی بزرگ شهر رم را محاصره می کند. گرسنگی و بیماری و مرگ رومیان باعث می شود دوستان نزدیکش و حتا مادرش برای پایان دادن به محاصره رم و رفع گرسنگی شهروندان نزد او می روند شاید کوریولانوس رحم آورده و دست از محاصره رم بکشد.

تقلب در آرای مردم بی پاسخ نمی ماند

کوریولانوس در دیدار با دوستان و مادرش دورانی را یادآوری می کند که او به درخواست آنان نامزد شرکت در شورای کنسولی رم شده بود. کوریولانوس به مادر و دوستانش گفت آنگاه که خواهش آنان برای شرکت در انتخابات شورای رم را پذیرفته و رای مردم را بدست آورد، برتوس و سیسیونوس دو رقیب شکست خورده اش دست به تقلب و خدعه در آرای مردم زده و خود را برنده انتخابات اعلام و او را تبعید کردند، بایستی چنین روزی را هم پیش بینی می کردند.

به گفته منتقدان، باور رالف فیانس در این فیلم تصویر کردن تکرار وقایع تاریخ در دوران های گوناگون و تا زمانی ست که انسان از تاریخ نیاموخته است.

نمایش فیلم کوریولانوس از سویی بیانگر این واقعیت تلخ است که اروپا جنگ بالکان را فراموش نمی کند.

ویم وندرس با فیلم سه بعدی رقص پیناباوش در جشنواره برلین

رالف فیانس؛ کارگردان انگلیسی در جشنواره برلین در کنار ویم وندرس، فیلمساز مطرح آلمان قرار می گیرد که با فیلم مستندی به نام «پینا» مستند سه بعدی درباره پیناباوش، رقصنده مشهور آلمانی به شصت و یکمین جشنواره جهانی فیلم برلین می آید.

XS
SM
MD
LG