لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

گالیلی: معدن ذغال سنگ یا آبگیر؟


نهاد نظارت بر معادن استرالیا قرار است تا جمعه سی و یکم ژانویه تصمیم خود را اعلام کند که آیا اجازه می دهد میلیونها متر مکعب گل لایروبی شده نزدیک یک معدن رها کند یا نه. اگر این اجازه صادر شود، بزرگترین مرکز تولید ذغال سنگ جهان به وجود می آید و حدود ۲۸ میلیارد دلار سرمایه را در پروژه های گوناگونی که برای اجرای آنها از ذغال سنگ استفاده می شود، به کار خواهد انداخت.

آبگیر موسوم به گالیلی در صورت تشکیل و بهره برداری، می تواند میزان صادرات ذغال سنگ استرالیا را دو برابر کند و در این راستا از اندونزی پیشی جوید و از چین نیز سبقت بگیرد. اما نهاد نظارت بر معادن استرالیا باید چنین اجازه ای را صادر کند.

اگر چنین اجازه ای صادر نشود،‌ ۲۸ میلیارد دلاری که در طرح های آبگیر گالیلی سرمایه گذاری شده از میان خواهد رفت. با توجه به دشواری کسب درآمد کافی به سبب پایین بودن بهای ذغال سنگ، اجرای طرح هایی که تاکنون برای این آبگیر پیشنهاد شده است، به تعویق افتاده و از این روی، زیانبار بوده است.

یونسکو که این آبگیر را در فهرست آثار تاریخی قرار داده، هنوز تصمیم نگرفته که آن را در معرض نابودی اعلام کند یا نه و منتظر اعلام نظر دولت استرالیا در این خصوص است.

گروه های فعال محیط زیست موسوم به گروههای سبز بیم دارند که فشار سیاسی برای تخلیه زباله در این آبگیر زیاد باشد و از این جهت که موضوع وجه سیاسی یافته، امکان حفاظت بیشتر از محیط زیست استرالیا کمتر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG