لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

همزمان با کنفرانس کپنهاگ، طرفداران محیط زیست در سراسر جهان راه پیمائی می کنند


طرفداران محیط زیست با تشکیل گردهمایی هایی در سراسر جهان می خواهند شرکت کنندگان در کنفرانس تغییرات آب و هوا در کپنهاگ، تعهدات قاطعی بر عهده بگیرند.

روز شنبه ده ها هزار معترض در پایتخت دانمارک راه پیمائی کردند. آنها بیرق ها و پلاکاردهایی در دست داشتند و شعار می داند، برخی خود را بصورت خرس های قطبی - موجودی که گرمایش زمین آن را تهدید می کند – در آورده بودند.

در استرالیا، برگزار کنندگان تخمین می زنند دست کم ۴۰ هزار نفر در «راه پیمایی علیه گرمایش جهانی» شرکت کردند. تظاهراتی نیز در پکن، اندونزی، مانیل و تایپه برگزار شد.

مذاکره کنندگان بین المللی روز شنبه وارد ششمین روز بحث های خود شدند، آنها سعی دارند یک پیمان جهانی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای تدوین کنند.

پیش نویس اولیه پیمان می خواهد میزان تولید گازهای گلخانه ای در سطح جهان تا سال ۲۰۵۰ دست کم ۵۰ درصد کاهش پیدا کند و کشورهای غنی در این کار پیشگام شوند.

یکی از مسانل اصلی که نیاز است روی آن کار شود این است که چگونه به کشورهای درحال رشد در تأمین هزینه های کوشش برای مبارزه با پدیده تغییر آب و هوا کمک شود.

در کنفرانس کپنهاگ بیش از ۱۰۰ رئیس کشور و دولت شرکت دارند.
گروه کمپین جهانی آب و هوا، که اعتراضات روز شنبه را ترتیب داد، از کشورهای صنعتی، که بیشترین گازهای گلخانه ای را تولید می کنند، خواسته است با کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری در تکنولوژی انرژی پاک، مسئولیت تغییر آب و هوا را قبول کنند.

XS
SM
MD
LG