لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

کارشناسان: روند گرمایش زمین بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است


کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در دبی
کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در دبی

کارشناسان می‌گویند گرمایش زمین بسیار کمتر از پیش‌بینی انجام شده در یک دهه گذشته است، اما این خبر خوب با مشکلات بسیار بیش از تغییرات اقلیمی کنونی، که دانشمندان انتظارش را داشتند، تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این موضوع تنها یکی از شرایط به ظاهر متناقضی است که کارشناسان اقلیمی، که این هفته در دوبی برای مذاکرات در کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد گرد هم می‌آیند، با آن روبرو هستند.

این نشست شامل اولین ارزیابی از چگونگی عملکرد در نبرد با گرمایش جهانی است. در این کنفرانس همچنین بررسی خواهد شد که آیا سوخت‌های فسیلی باید حذف شوند یا نه. این در شرایطی است که کنفرانس توسط مدیرعامل یک شرکت نفتی اداره می‌شود.

محور اصلی این جلسه، اولین «ارزیابی جهانی» در مورد آب و هوا است تا کشورها ببینند که از زمان توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴) چه اتفاقاتی رخ داده و تا چه حد از مسیر خارج شده و چه اقداماتی برای بازگشت به این مسیر لازم است.

هرچند انتشار گازهای گلخانه‌ای، هر سال همچنان رو به افزایش است، اما از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۷۹ تا ۱۳۹۴) آهسته‌تر از آنچه که پیش‌بینی شده بود، افزایش یافته است.

تعدادی از کارشناسان می گویند که دانشمندان برای چندین دهه، میزان تخریبی را که تنها مقدار اندکی از گرمایش هوا می‌تواند ایجاد کند، دست کم گرفته بودند. به گفته آنها، صدماتی که احساس می‌کنیم، بسیار بیش از دستاوردهایی است که برای کاهش گرمای پیش‌بینی شده هوا در آینده انجام داده‌ایم.

XS
SM
MD
LG