لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ پیامی واضح در مورد فعالیت‌های بدخواهانه ایران داده است


کلی‌آن کانوی، مشاور رئیس جمهوری آمریکا
کلی‌آن کانوی، مشاور رئیس جمهوری آمریکا

«کلی‌آن کانوی» مشاور رئیس جمهوری آمریکا، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت که پرزیدنت ترامپ، وزیر خارجه، و دیگران آشکارا گفته‌اند که رفتارهای بدخواهانه ایران نمی تواند ادامه داشته باشد.

خانم کانوی افزود: «[رژیم] ایران پیشینه‌ای طولانی از دروغگویی دارد و پرزیدنت ترامپ ادعای آنها مبنی بر مختل کردن فعالیت یک شبکه جاسوسی وابسته به سیا را تکذیب کرده است.»

خانم کانوی گفت که پرزیدنت ترامپ در زمینه خارج کردن ایالات متحده از برجام بسیار قاطعانه عمل کرده و روشن کرده است که «ما از دوستانمان در منطقه - و به ویژه بهترین هم‌پیمانمان، یعنی اسرائیل - دفاع خواهیم کرد.»

کلی‌آن کانوی گفت که جمهوری اسلامی از این که دیگر نمی‌تواند روی بسته های پول نقدی که از آن توافق بد به دست آورده بود حساب کند، راضی نیست.

مشاور پرزیدنت ترامپ افزود که دولت قبلی آمریکا رفتار خیلی دوستانه‌تری با جمهوری اسلامی داشت و خود را با رفتارهای بدخواهانه آن‌ها، تطبیق داده بود.

توافق اتمی موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت قبلی آمریکا به ریاست جمهوری باراک اوباما، با ایران منعقد شد.

اما دولت کنونی ایالات متحده به ریاست پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌که توافق هسته‌ای نتوانسته مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه شود، از برجام خارج شد. به دنبال آن در دو نوبت تحریم‌‌ها علیه ایران هم از سوی دولت ایالات متحده بازگردانده شد که از جمله شامل تحریم نفت ایران است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG