لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

چهار عضو کانون صنفی معلمان استان بوشهر به «حبس و شلاق» محکوم شدند


محسن عمرانی، عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر
محسن عمرانی، عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر

اعضای هیأت مدیره کانون صنفی معلمان استان ⁧‫بوشهر، در ازای حکم حبس و شلاق به پرداخت ۱۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

محمود ملاکی، اصغر حاجب، عبدالرضا امانی‌فر و محسن عمرانی هر کدام به سه ماه حبس و ۳۵ ضربه شلاق محکوم شدند که قاضی پرونده، حبس را به هفت میلیون تومان و شلاق را به پنج میلیون تومان جریمه نقدی «به نفع دولت» تبدیل کرد.

کانون صنفی معلمان استان بوشهر گزارش داده است که هر چهار نفر به دلیل عدم امکان پرداخت مالی اعلام کرده‌اند که ترجیح می‌دهند حبس و شلاق را تحمل کنند و «اندک نان مانده در سفره فرزندانشان» را به «حلق دزدان و اختلاس‌گران» نریزند.

اتهام اعضای هیأت مدیره کانون صنفی معلمان استان ⁧‫بوشهر، «اخلال در نظم عمومی» و «تمرد از دستور مامور» عنوان شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از فضای امنیتی حاکم بر آموزش و پرورش ابراز «انزجار» کرده و صدور این احکام را محکوم کرده است.

چندی پیش، حکم هشت نفر از فعالان صنفی و اعضای انجمن صنفی معلمان استان فارس نیز از سوی دادگاه تجدیدنظر این استان صادر شد و آنها در مجموع به ۳۷ سال زندان محکوم شدند.

معلمان و فعالان صنفی در سال‌های اخیر بارها با برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی مواجه شده‌اند. این برخوردها از اردیبهشت سال گذشته که دهها نفر از آنان بازداشت شدند، شدت گرفته است.

سازمان‌های حقوق بشری و صنفی جهان از این نوع برخوردها انتقاد کرده‌اند. فدراسیون آموزش بین الملل نیز خواستار آزادی تمامی معلمان زندانی در ایران شده است.

XS
SM
MD
LG