لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

جاده اصلی شیراز بر اثر شکاف « به وسعت۱۰۰ متر» و فرونشست «عمیق» بسته شد


فرونشست زمین در جاده سیاخ دارنگون شیراز.
فرونشست زمین در جاده سیاخ دارنگون شیراز.

در حالی که بر اساس گزارش‌ها فرونشست زمین در نقاط مختلف ایران ادامه دارد، یک عضو شورای شهر شیراز چهارشنبه ۱۶ خرداد اعلام کرد فرونشست «عمیق و گسترده‌» باعث مسدود شدن جاده اصلی «سیاخ دارنگون» این شهر شده است.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا، حسن عابدی، عضو شورای شهر شیراز گفت شکافی که «به وسعت ۱۰۰ متر مربع» در جاده اصلی سیاخ دارنگون شیراز و در محدوده گردنه اصلی سینه سفید روی داد باعث «فرونشست عمیق» شد.

بر اساس گزارش ایرنا، وسعت و عمق این فرونشست باعث بسته شدن این جاده اصلی و ایجاد مسیر موقت برای تردد و دسترسی مردم با کمک «نیروهای امدادی» شده است.

پیش از این، معصومه آمیغ‌پی، رئیس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه‌برداری ایران، با اشاره به تهیه بانک جامع فرونشست زمین گفته بود دامنه فرونشست زمین به ۱۶ کلان‌شهر ایران نفوذ کرده است و ۸۰۰ شهر نیز در پهنه فرونشست زمین قرار دارند.

به گزارش رسانه‌ها در ایران، او در جریان یک وبینار، بدترین مخاطره فرونشست زمین را تهدید امنیت غذایی دانست و توضیح داد که فرونشست زمین موجب از بین رفتن خاک می‌شود و به سرعت اراضی کشاورزی را نابود می‌کند؛ مانند دشت ورامین که برخی از مناطق آن دیگر قابل کشاورزی نیست.

شور شدن آب‌های زیرزمینی، ایجاد فروچاله‌ها و گسست سطحی، از جمله پیامدهای فرونشست زمین هستند که آسیب‌های زیست محیطی ویران‌گری را به دنبال دارند.

به گفته این مقام دولتی، استان‌های سمنان، قزوین، تهران، البرز، خراسان رضوی و کرمان، از نظر فرونشست زمین در وضعیت بحرانی قرار دارند.

در همین حال، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن، و شهرسازی ایران اعلام کرد که از ۶۳ سایت ثبت شده جهانی، ۲۷ سایت در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند، ضمن اینکه ۱۶ مرکز و ۱۸ انبار فعال نفتی نیز در پهنه‌های فرونشستی هستند.

به عقیده شماری از کارشناسان منتقد، سیاست‌های نادرست، عدم برنامه‌ریزی مناسب و سوءمدیریت جمهوری اسلامی در حوزه آب، از عوامل مهم فرونشست زمین و بحران زیست محیطی در ایران هستند.

XS
SM
MD
LG