لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

جان لوئیس، قانون‌گذار پرسابقه مجلس نمایندگان آمریکا، می‌گوید به سرطان مبتلا شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جان لوئیس، نماینده دموکرات کنگره، از چهره های شاخص مبارزه برای حقوق مدنی، یکشنبه اعلام کرد که به سرطان پیشرفته لوزالمعده دچار شده است.

لوئیس در بیانیه ای گفت: «من تقریبا در تمام زندگی ام در نوعی مبارزه برای آزادی، برابری، و حقوق اولیه انسانی بوده ام. هرگز با مبارزه ای که اینک درگیر آن هستم روبرو نشده بودم. پس تصمیم گرفته ام به آن چه که بلد هستم و همیشه انجام داده ام عمل کنم: من مبارزه خواهم کرد و به مبارزه ادامه می دهم... ما هنوز پل های بسیاری برای عبور داریم.»

لوئیس گفت پزشکانش به او گفته اند شانس مبارزه با این سرطان را دارد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در توئیتی گفت نسل های آمریکایی به لوئیس فکر کرده و برای او دعا می کنند. پلوسی گفت می داند او سلامت خود را باز خواهد یافت.

این قانونگذار ۷۹ ساله از سال ۱۹۸۶ نمایندگی حوزه انتخابیه پنجم در ایالت جورجیا را بر عهده داشته و از مدافعان سرسخت آرمان های لیبرالی و حقوق بشری بوده است.

لوئیس از همگامان مارتین لوتر کینگ در مبارزات جنبش حقوق مدنی در اوائل دهه ۶۰ میلادی بود و قربانی خشونت پلیس در آن دوره بوده است.

لوئیس از جمله نخستین «سواران آزادی» بود که به عنوان بخشی از مبارزه برای تعامل نژادی با اتوبوس به سراسر جنوب ایالات متحده سفر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG