لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

گزارش: بودجه دفاعی سال آينده آمريکا هنوز در کنگره تصويب نشده است


گزارش: بودجه دفاعی سال آينده آمريکا هنوز در کنگره تصويب نشده است
گزارش: بودجه دفاعی سال آينده آمريکا هنوز در کنگره تصويب نشده است

در حاليکه آمريکا در دو جنگ بزرگ درگير است، هنوز بودجه دفاعی کشور برای سال آينده تصويب نشده است. در همين حال بعضی از قانونگذاران در کنگره آمريکا در پی کاستن از هزينه های دفاعی کشور هستند.

سناتور جان مک کين،عضو ارشد کميتۀ نيروهای مسلح سنای آمريکا، با اطمينان می گويد رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا می تواند يک صد ميليارد دلار در پنج سال آينده از بودجۀ دفاعی کشور کاسته و هنوز برنامه های تسليحاتی را در مسير خود حفظ کند.

يکی از مواردی که سناتور مک کين به آن اشاره می کند توليد جت های جنگندۀ اف- ۳۵ توسط شرکت لاکهيد مارتين است که هزينۀ آن تا کنون به ۳۸۲ ميليارد دلار يعنی دو برابر هزينۀ پيش بينی شدۀ اوليه رسيده و به گفتۀ سناتور مک کين غير قابل قبول است.

بعضی از اعضای جمهوريخواه منتخب برای کنگره آينده چون رَند پال معتقدند که کاستن از هزينه های دولت نبايد وزارت دفاع را از اين امر، مستثنی کند.

جمهوريخواهان بطور سنتی خواهان کاستن از هزينه های داخلی هستند الاّ هزينه های ارتش. سناتور مک کين می گويد شکّی نيست که گروه تازه ای از قانونگذاران جديد جمهوريخواه با تيشه به جان هزينه های اضافی بيفتند امّا نگرانی وی از آنست که اين امر به کاهش حمايت از جنگ در افغانستان منجر شود.

هاوارد باک مک کئون، رهبر جمهوريخواهان در کميتۀ نيروهای مسلح مجلس نمايندگان، که انتظار می رود در مجلس آينده رياست اين کميته را عهده دار شود می گويد کاستن از هزينه های دفاعی کشور در حاليکه ما در دو جنگ درگير هستيم امری اشتباه خواهد بود.

آقای مک کئون می گويد تلاش خواهد کرد تا با حمايت از ناوگان جديد جتهای جنگندۀ اف- ۳۵ از کاهش مهمّی در هزينه های آن خودداری کند. او می افزايد کاهش بودجۀ دفاعی حاکی از افول آمريکا خواهد بود و موجب تحليل بردن توانايی های ما در پيش بينی قدرت توانايی بخشيدن به دشمنانمان و ضعيف تر کردن همپيمانان ما منجر خواهد شد.

نمايندۀ جمهوريخواه عضو کميتۀ نيروهای مسلح مجلس نمايندگان با اشاره به يک نظر سنجی اخير می گويد ۶۰ درصد جمهوريخواهان و ۵۳ درصد از رأی دهندگان مستقل با کاهش هزينه های دفاعی و هزينه های امنيت داخلی مخالفند.

در حاليکه کنگره آمريکا هفته های پايانی دوره کنونی قانونگذاری را می گذراند نمايندگان کنگره روز دوشنبه نخستين جلسه پس از انتخابات ميان دوره ای را برگزار کردند.

قانونگذاران در هفته های پيش رو و پيش از آغاز دوره جديد کنگره در ماه ژانويه درمورد مسائل مهمی بحث خواهند کرد.

از جمله اين موضوعات می توان به قرارداد جديد تسليحات اتمی با روسيه موسوم به استارت و نيز بودجه دولت فدرال اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG