لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

پس از تیراندازی های اخیر، کنگره بار دیگر واکنش به خشونت ناشی از اسلحه را بررسی می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کنگره ایالات متحده در پی تیراندازی به مردم در «ال پاسو» در ایالت تگزاس و «دیتون» در ایالت اوهایو، بار دیگر با این پرسش روبرو است که قانونگذاران باید چه کاری برای مقابله با آسیب ناشی از خشونت اسلحه انجام دهند.

دموکرات ها خواهان تصویب سریع قوانین کنترل اسلحه اند؛ قوانینی که برخی از آنها پیشتر در مجلس نمایندگان تصویب شده است. در مقابل جمهوریخواهان با تمرکز بر سلامت روانی و بازی های ویدئویی خشن، به دنبال یافتن پاسخ در جاهای دیگری هستند.

با توجه به پنج هفته تعطیلات کنگره و شکاف بین مواضع دو حزب به احتمال قوی شاهد ادامه بن بست سیاسی خواهیم بود.

سناتور جمهوریخواه پت تومی از ایالت پنسیلوانیا عهد کرده است برای دستیابی به طرحی دو حزبی به منظور گسترش بررسی سوء سابقه در فروش همه سلاح های تجاری فشار بیاورد.

سناتور دموکرات جو منشن از ایالت ویرجینیای غربی و سناتور پت تومی هر دو تنظیم کننده مشترک این طرح هستند و با پرزیدنت ترامپ در باره آن صحبت کرده اند.

تومی گفت: «رئیس جمهور رویکردی بسیار سازنده داشت.»

منشن و تومی از سال ۲۰۱۳ و پس از تیراندازی در مدرسه «سندی هوک» تلاش کرده اند قانونی درباره بررسی سوء پیشینه از تصویب بگذرانند؛ ولی حتی موفق نشدند سنا را به رای گیری در این باره وادارند.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، می گوید سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، مانع اصلاح قوانین ایمنی اسلحه است؛ قوانینی که از حمایت بیش از ۹۰ درصد مردم آمریکا برخوردار است. سناتور شومر و نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، از مک کانل خواسته اند اعضای سنا را برای یک رای گیری اضطراری بر سر مصوبه های مجلس نمایندگان از ایالت هایشان فرابخواند. در این مصوبه ها فروش و انتقال تمام سلاح ها، از جمله فروش آنلاین و نیز فروش آنها در نمایشگاه های اسلحه، مستلزم بررسی سوء سابقه فدرال است. همچنین در یک مصوبه دیگر ۱۰ روز فرصت بیشتر برای بررسی خرید اسلحه در نظر گرفته شده است.

مجلس نمایندگان این طرح ها را ماه فوریه از تصویب گذرانده بود.

پرزیدنت ترامپ در مخالفت با تلاش های گسترده برای کنترل اسلحه گفت: «نفرت ماشه را کشید، نه اسلحه.» پرزیدنت ترامپ همچنین از قانونگذاران خواست بر سر تصویب این طرح ها و طرح های به جا مانده مهاجرتی دست به مصالحه بزنند.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام و سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال از توافق بر سر تشکیل برنامه ای فدرال خبر می دهند که به ایالت ها کمک خواهد کرد با اتخاذ قوانین حفاظتی موسوم به «پرچم قرمز»، گرفتن اسلحه از افرادی که تصور می شود برای خود یا دیگران خطرناک هستند را ممکن کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG