لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را در محکومیت اظهارات پرزیدنت ترامپ علیه چهار عضو کنگره به رای می‌گذارد


(از چپ) رشیده طلیب، ایلهان عمر، الکسندریا اوکاسیو کورتز،و آیانا پریسلی، چهار قانونگذار زن دموکراتی هستند که هدف حملات توئیتری رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته‌اند.
(از چپ) رشیده طلیب، ایلهان عمر، الکسندریا اوکاسیو کورتز،و آیانا پریسلی، چهار قانونگذار زن دموکراتی هستند که هدف حملات توئیتری رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته‌اند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان آمریکا که تحت رهبری دموکرات‌ها است، قرار است در خصوص قطعنامه‌ آنچه «محکومیت اظهارات نژادپرستانه پرزیدنت ترامپ در مورد اعضای کنگره» نامیده، رای گیری کند. این رای گیری پس از چند توئیت رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که در آن، وی به چهار نماینده زن اقلیت نژادی حمله کرده است.

استنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، این رای گیری را اعلام کرد و گفت امیدوار است که قانونگذاران جمهوریخواه «کشور را مقدم بر حزب» بدانند و به نفع این قطعنامه، همسو با دموکرات ها رای دهند.

بخشی از متن این قطعنامه می گوید که «اظهارات نژادپرستانه پرزیدنت ترامپ قویا محکوم می‌شود.»

بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید پرزیدنت ترامپ اظهار می کند هموطنان آمریکایی که مهاجر هستند و یا کسانی که به نظر او مهاجر می رسند، باید به کشورهای دیگر «برگردند» و او از مهاجران و پناهجویان به عنوان «مهاجمان» یاد کرده است.

ایلهان عمر، الکسندریا اوکاسیو کورتز، رشیده طلیب، آیانا پریسلی، چهار قانونگذار زن دموکراتی هستند که هدف حملات توئیتری رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته اند. از بین این چهار نفر، ایلهان عمر متولد خارج از آمریکا (سومالی) است. قانونگذاران آمریکایی شهروندان این کشور هستند. ایلهان عمر و رشیده طلیب، اولین قانونگذران زن مسلمان در کنگره آمریکا هستند و صراحتا خواستار استیضاح رئیس جمهوری آمریکا شده اند.

دونالد ترامپ، روز یکشنبه در یک رشته توئیت هایی، گفت قانونگذاران «باید برگردند و مناطق آلوده به جرم و کاملا شکست خورده ای که از آنجاها آمده اند را درست کنند.» این توئیت ها در حالی است که از چهار نماینده یاد شده، سه نفر آنها متولد آمریکا هستند. این توئیت ها مدت کوتاهی پس از پخش یک برنامه درباره قانونگذاران زن اقلیت از شبکه تلویزونی فاکس نیوز، منتشر شد.

دونالد ترامپ، روز دوشنبه نیز با رد انتقادات از توئیت هایش، به خبرنگاران گفت نگران این موضوع نیست «چرا که افراد بسیاری موافق او هستند.» او در پاسخ به اینکه آیا توئیت هایش نژادپرستانه بوده است یا خیر گفت:«ابدا.»

بخش عمده ای از قانونگذاران جمهوریخواه درباره توئیت های پرزیدنت ترامپ سکوت کرده اند اما دست کم چهار سناتور، از جمله میت رامنی از ایالت یوتا، اظهارات او را سرزنش کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG