لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

سنا روز پنجشنبه تلاش می‌کند وتوی قطعنامه محدودیت اختیارات پرزیدنت ترامپ برای جنگ با ایران را باطل کند


به گزارش نشریه هیل، میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا، عصر چهارشنبه اعلام کرد که مجلس سنا ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر روز پنجشنبه در واشنگتن یک رای‌گیری انجام خواهد داد تا سعی کند وتوی یک قطعنامه کنگره توسط رئیس جمهوری آمریکا را باطل کند. این قطعنامه که رئیس جمهوری آن را وتو کرده است، اختیارات او برای اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره را محدود می‌کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که «کنگره نباید چنین قطعنامه‌ای را تصویب می‌کرد» آن را وتو کرد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای گفت: «این یک قطعنامه بسیار توهین آمیز بود که دموکرات ها آن را به عنوان بخشی از یک استراتژی برای پیروز شدن در یک انتخابات در تاریخ سوم نوامبر از طریق ایجاد اختلاف در حزب جمهوری‌خواه ارائه دادند.»

به گزارش هیل، انتظار می‌رود در رای‌گیری سنا در روز پنجشنبه، دو-سوم آراء مورد نیاز برای غلبه بر وتوی رئیس جمهوری آمریکا به دست نیاید و عملا به تلاش برای ابطال وتوی پرزیدنت ترامپ پایان داده شود.

قطعنامه محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران ابتدا در ماه فوریه و در سنای آمریکا با ۵۵ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف به تصویب رسید و سپس در ماه مارس در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۷ رای موافق در مقابل ۱۸۶ رای مخالف تصویب شد.

در آمریکا، رئیس جمهوری معمولا ۱۰ روز فرصت دارد که یک مصوبه کنگره را امضا و یا آن را وتو کند.

اما انتقال قطعنامه وتو شده کنگره به کاخ سفید نزدیک به دو ماه طول کشید؛ چرا که اعضای کنگره به خاطر شیوع ویروس کرونا، واشنگتن را ترک کرده بودند و به نوشته نشریه «رول کال»، این مصوبه، روز سه شنبه به پرزیدنت ترامپ ارائه شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG