لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۳۱

رای مثبت سنا برای پایان یافتن بحث ها در مورد «استارت جدید»


رای مثبت سنا برای پایان یافتن بحث ها در مورد «استارت جدید»

قانونگذاران آمریکایی در جلسه روز سه شنبه سنا، به محدود شدن مذاکرات نمایندگان در خصوص پیمان تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه رای دادند. با این اقدام، مسیر برای رای گیری نمایندگان جهت تایید این پیمان هموار شد.

قانونگذاران آمریکایی با ۶۷ رای موافق در برابر ۲۸ رای مخالف به محدود شدن بحث پیرامون «پیمان جدید استراتژیک کاهش تسلیحات» رای دادند. رای گیری نهایی در مورد این پیمان، پیمان استارت جدید، ممکن است تا روز چهارشنبه صورت بگیرد.

حدود دوازده نماینده جمهوریخواه از این پیمان حمایت کرده اند. این امر نشان می دهد که رای مورد نیاز برای تایید این پیمان که دو سوم آراء سنا است، ممکن است فراهم شده باشد. سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد.

دولت باراک اوباما، پیمان جدید تسلیحاتی میان روسیه و آمریکا را که در ماه آوریل به امضای روسای جمهوری دو کشور رسید، در روابط میان دو کشور محوری می داند. آمریکا و روسیه در جریان جنگ سرد دو کشور متخاصم بودند.

پیشتر، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته بود تایید این پیمان باعث تقویت امنیت ملی آمریکا خواهد شد. به گفته وزیر دفاع آمریکا، این پیمان ثبات استراتژیک را گسترش می دهد، نظام بازرسی دقیقی را فراهم می کند و رهبری آمریکا برای توقف تکثیر تسلیحات اتمی را تقویت می کند. وزیر دفاع ایالات متحده همچنین اعلام کرده بود این پیمان دارای انعطاف لازم برای شکل دادن به نیروهای اتمی استراتژیک آمریکا است تا به بهترین شکل پاسخگوی منافع امنیت ملی آمریکا باشد.

برخی از جمهوریخواهان می گویند که سنای آمریکا زمان لازم برای بحث در خصوص پیمان کاهش تسلیحات میان روسیه و آمریکا را نداشته است و مخالف رای گیری برای تایید این پیمان در روزهای پایانی این دوره از کنگره هستند.

XS
SM
MD
LG