لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۳۳

گزارش: سناتورهای آمریکایی بر وضع تحریم هایی علیه ایران تاکید می کنند


یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکای برای مجازات مقامات ایرانی که مسئول نقض حقوق انسانی مردم ایران شناخته می شوند، لایحه ای ارائه داده است.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا، به خبرنگاران گفت سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی نقض بی سابقه حقوق بشر توسط دولت ایران را که بسیاری ترجیح می دهند فراموش شود، نشان می دهد:

*** سی و یک سالگی رژیمی که منافع خود خواهانه خود و گروه های تروریست خارجی را بر نیازهای مردم ایران مقدم می داند. سی و یک سال بی عدالتی، سرکوب آزادی و شان و والایی مردم ایران.

لایحه که گروهی مرکب از حدود ۱۰ سناتور به سرپرستی جان مک کین ارائه داده اند، از پرزیدنت باراک اوباما می خواهد فهرستی از افرادی که مسئول نقض حقوق انسانی شهروندان ایران و خانواده های آنها در هر کجای جهان هستند تهیه کند. سناتور مک کین گفت این فهرست سپس در وب سایت های وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری منتشر خواهد شد:

*** ما اسامی متجاوزین به حقوق بشر در ایران را برجسته خواهیم ساخت و جنایت هایشان را فاش خواهیم کرد.

اوان بای، سناتور دمکرات ایالت ایندیاینا، گفت کوشش برای تدوین چنین لایحه ای به موقع صورت می گیرد، نه فقط به این دلیل که با سالگرد انقلاب ایران مصادف است، بلکه از این رو که نیروهای امنیتی روز پنجشنبه به معترضین حمله کردند:

*** در حالی که ما صحبت می کنیم، مردم ایران در خیایان ها هدف ضرب و شتم قرار دارند، و رییس جمهوری آنها اعلام می کند که شاید گام های عمده ای برای تبدیل ایران به یک قدرت اتمی برداشته شده باشد.

دومین بخش لایحه، صدور ویزا برای مسئولان سرکوب روزنامه نگاران، ناراضیان، مخالفان سیاسی و دیگر شهروندان ایران را ممنوع می کند و سرمایه ها و دارایی های آنها را در آمریکا مسدود می سازد.

جوزف لیبرمن، سناتور مستقل ایالت کانکتیکت، گفت: لایحه از حمایت گسترده ای در سنا، در میان جمهوریخواهان و دمکرات ها برخوردار است، و پیش بینی کرد که تمام سناتورها به آن رای خواهند داد:

*** امیدوارم این لایحه نه فقط پیامی به متجاورین به حقوق انسانی مردم ایران، بلکه به معترضین و اعضای جنبش سبز بفرستد.

سناتور مک کین، گفت سیاست پرزیدنت اوباما برای نزدیک شدن به ایران کار نمی کند و افزود:

*** امیدوارم دولت اینک بفهمد که باز کردن مشت کار نکرده است، کارها را بیش از یک سال به تاخیر انداخته است، و در این میان ایرانی ها بی وقفه به سوی دست یابی به تسلیحات اتمی پیش رفته اند.

در گفت و گوی روزانه با خبرنگاران در روز پنجشنبه، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به حق جهانی مردم برای اعتراض مسالمت آمیز، گفت مردم ایران نیز از چنین حقی استفاده می کنند.

دولت اوباما هفته پیش برقراری تحریم های جدیدی را علیه شرکت ها، بانک ها و دیگر نهادهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که به کمک به جاه طلبی های اتمی ایران مظنون است، اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG