لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

چه سناتورهایی هنوز در مورد توافق اتمی ایران تصمیم نگرفته اند؟


دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پس از کسب پیروزی بزرگی در مورد توافق اتمی با ایران، در تلاش است حمایت تعدادی از سناتورهایی را که هنوز تصمیم نگرفته اند به دست آورد.

کاخ سفید آراء کافی سناتورها به اندازه ای که مسلم سازد توافق سرانجام از کنگره جان بدر خواهد برد کسب کرده است. اما رئیس جمهوری در سنا هنوز دست کم سه رای از ۴۱ رای لازم برای جلوگیری از تصویب قطعنامه عدم قبول توافق کم دارد.

منابع کنگره می گویند برخی از سناتورها هنوز نسبت به توافق، اگر هم آشکارا انتقاد نکنند، مشکوک هستند، و بر دشواری کار دولت در متقاعد کردن آنها در آخرین روزهای بحث چند ماهه در مورد توافق اتمی تاکید می گذارد.

بن کاردین سناتور دموکرات ایالت مریلند، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، روز جمعه به دو سناتور دیگر دموکرات، چارلز شومر و رابرت مندز پیوست و گفت با توافق مخالفت خواهد کرد.

ماریا کانتول

ماریا کانتول، سناتور دموکرات ایالت واشنگتن، یکی از کسانی که در مورد توافق اتمی تصمیم نگرفته است و زیاد در باره آن توافق اظهار نظر نکرده است. اما انتظار می رود از آن حمایت کند، او قبلا از لایحه ای که تحریم ها علیه ایران را افزایش می داد فاصله گرفته بود.

اما هنوز چهار سناتور دموکرات هستند که می توانند کوشش دولت برای پرهیز از وتو را تائید کنند یا بی اثر سازند، و در این میان گروه های مخالف و موافق توافق سعی دارند آنها را بطرف خود بکشانند.

ریچارد بلومنتال

ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت یکی از آنها است که چند روز پیش به نشریه هیل گفت در حالی که کاستی هایی در توافق دیده می شود، "پرسش برای ملت این است که آیا توافق بهتر یا گزینه ای وجود دارد یانه."

او پیشتر از لایحه ای که تحریم ها را اگر مذاکره کنندگان نتوانند تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن به توافق برسند، افزایش می داد پشتیبانی کرد.

گری پیترس

گری پیترس، سناتور دموکرات ایالت میشیگان در مورد توافق رویکرد سختگیرانه تری داشته است. و از افزایش تحریم ها حمایت کرده است. او ماه گذشته در یک گفتگوی رادیویی گفت که بخشی از توافق او را نگران کرده است.

جو منشین

جو منشین از ایالت ویرجینیای غربی به فاصله کوتاهی پس از توافق اتمی گفته بود که کنار گذاشتن توافق، فاجعه بار خواهد بود. با این حال، او با مخالفت شدید محافظه کاران در حوزه انتخاباتی اش روبرو است.

ران وایدن

ران وایدن، از ایالت اوریگان، یک سناتور دیگر دموکرات است. این قانونگذار یهودی، سال آینده باید برای حضور در سنا باید در انتخابات رقابت کند و انتظار می رود با آن توافق مخالفت کند.

XS
SM
MD
LG