لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان جمهوری دموکراتیک کنگو


انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان جمهوری دموکراتیک کنگو
انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان جمهوری دموکراتیک کنگو

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان جمهوری دموکراتیک کنگو روز دوشنبه باوجود اعتراض مخالفان و خشونت های اخیر درآن کشور برگزار شد.

رهبران مخالف و منتقدان، دولت آن کشور را به دلیل مشکلات عمده سازماندهی نظیر ارسال برگه های رای گیری به حوزه های انتخاباتی، به تعویق برگزاری انتخابات فراخواندند.

بنا به گزارش ها، ۱۲حوزه از ۱۵۶حوزه رای گیری تا پایان وقت یکشنبه هنوز برگه ها و دیگر تجهیزات ضروری برای انتخابات روز دوشنبه را دریافت نکرده بودند. با اینحال رییس کمیسیون برگزاری انتخابات کنگو روز یکشنبه احتمال هرگونه تقلب و کوتاهی در رای گیری امروز را رد کرد.

۱۱ نامزد برای ریاست جمهوری کنگو رقابت می کنند و ۱۸ هزار نفر برای کسب ۵۰۰ کرسی پارلمان جمهوری دموکراتیک کنگو نامزد شده اند. تازه ترین گزارش ها از شرکت نه چندان چشمگیر واجدان شرایط در رای گیری روز دوشنبه در کنگو خبر می دهد.

در خشونت های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی روز دوشنبه، دستکم ۳ نفر کشته و شماری زخمی شدند.

افراد مسلح با حمله به یکی از حوزه های رای گیری در جمهوری دموکراتیک کنگو، دست کم ۲ نفر را کشتند و صندوق های رای را به آتش کشیدند. حمله روز دوشنبه هنگام شرکت مردم کنگو در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در شهر لومبوشی رخ داد. این دومین رای گیری چند حزبی پس از استقلال این کشور است.

یک خبرنگار محلی به بخش فرانسوی زبان آفریقا در صدای آمریکا گفت ۱۰ فرد مسلح به یک حوزه رای گیری در بخشی از شهر لومبوشی در اواخر روز دوشنبه حمله کردند. به نقل از این منبع محلی ۲ مامور پلیس جان خود را در این حمله از دست دادند. افراد مسلح سپس صندوق های رای گیری را به آتش کشیده و از محل گریختند.

به گفته پلیس در لومبوشی اوایل روز دوشنبه افراد مسلح به سوی دو خودروی انتخاباتی آتش گشودند و گزراش ها دایر بر کشته شدن دست کم ۳ نفر در روزهای منتهی به انتخابات و پس از کمپینی پرتنش است.

ژوزف کابیلا رییس جمهوری کنونی برای ریاست مجدد، در برابر ۱۰ نامزد مخالف در انتخابات شرکت کرده است.

پیش از آغاز رای گیری، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به همراه سازمان ملل متحد، نگرانی های خود را در مورد خشونت های مربوط به انتخابات ابراز کرده بودند.

XS
SM
MD
LG