لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

منطق الطیر به روایت پیتربروک در واشنگتن


تئاتر فولجر برگزارکننده نمايش مجمع مرغان اقتباسی از منطق الطير فريدالدين عطار شاعر و عارف بزرگ ايران است.

شماری از اعضای کنگره آمريکا و نمايندگان رسانه ها تماشاگران نخستين اجرای نمايش مجمع مرغان بودند. تئاتری که رسانه ها آن را دپيلماسی نمايش نامیده اند.

مجمعی کردند مرغان جهان آنچه بودند آشکارا و نهان
جمله گفتند اين زمان در روزگار نيست خالی هيچ شهر از شهريار

پيتر بروک نمايشنامه نويس و کارگردان برجسته بريتانيايی که در سال ١۹۶۹ با انتشار کتاب «فضای خالی» مرگ تئاتر کلاسيک را گزارش کرده بود پس از آشنايی با منطق الطير به نگرشی نو در تئاتر جهان دست يافت.

پيتر بروک نخستين اجرای صحنه ای مجمع مرغان را در سال ۱۹۷٣ و با شرکت بازيگرانی از سراسر جهان در آکادمی موسيقی بروکلين نيويورک به صحنه برد.

چهل سال پس از آن اجرا، فولجر تياتر از زيرمجموعه های کتابخانه کنگره ايالات متحده آمريکا صحن مجمع مرغان جهان شده تا سفر هزاران مرغ به رهبری هدهد را برای ديدار سيمرغ به تصوير کشد. هزاران مرغی که در نيمه های راه می مانند و تنها سی مرغ از هفت مرحله دشوار گذرکرده به کوه اسطوره ای قاف کنام سيمرغ دست می يابند.

پدی گه لگر بازيگر نقش هدهد است. او با ستايش از اقدام کتابخانه کنگره برای شناساندن فرهنگ عرفانی ايران به مردم آمريکا گفت: اين نمايش هديه بی نظير تئاتر فولجر است که به مردم امکان آشنايی با عطار را می دهد. اين متن همه آدمهای جهان را باهم يگانه می کند.

«ارن پوزنر» کارگردان برجسته تئاتر آمريکا متن پيتر بروک از مجمع مرغان را به صحنه برده تا سی مرغ رسيده به کوه قاف آيينه ای شوند برای مخاطبان آمريکايی تا با نگريستن به آيينه جادويی کوه قاف سيمرغ افسانه ای ايران زمين را بنگرند.

لاجرم اينجا سخن کوتاه شد رهرو و رهبر نماند و راه شد.
XS
SM
MD
LG