لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

تولید بازی های کامپیوتری کانادایی که توسط امواج مغزی بازیکن کنترل می شوند


تولید بازی های کامپیوتری کانادایی که توسط امواج مغزی بازیکن کنترل می شوند
تولید بازی های کامپیوتری کانادایی که توسط امواج مغزی بازیکن کنترل می شوند

یک شرکت کانادایی مستقر در تورنتو در حال ساخت بازی های کامپیوتری است که توسط امواج مغزی بازیکن کنترل می شوند.

به باور پژوهشگران کانادایی، این بازی های کامپیوتری می توانند به آرامش خاطر و تمرکز فکری بازیکنان کمک کنند.

شرکت «اینتراسکون»، که متخصص «کنترل فکری کامپیوتری» است، بازی های کامپیوتری تولید می کند که مغز بازیکنان را آموزش می دهند تا با تولید امواج آلفا، به آرامش و با ایجاد امواج بتا، به تمرکز فوق العاده دست یابند.

بازیکنان با گذاشتن یک «سربند» مجهز به حس گرهای پیشرفته می توانند امواج مغزی کنترل شده را به رایانه منتقل کنند.

در بازی کامپیوتری گلف، بازیکن با آرام کردن افکار خود می تواند چوب گلف را بالا ببرد و سپس ضربه با تمرکز روی توپ گلف زده می شود. دقت و قدرت ضربه کاملاً به میزان آرامش و تمرکز بازیکن بستگی دارد.

آریل گارتل، مدیر شرکت «اینتراکسون» می گوید: «شما می توانید ببینید که این بازی ها تا چه میزان به آرامش افراد پس از ساعات کاری کمک خواهد کرد. افراد به کمک این بازی ها همچنین می توانند میزان تمرکز خود در ساعات اولیه روز را بالا ببرند.»

شرکت «اینتراکسون» تا به حال سه بازی کامپیوتری تولید کرده که یکی از آن ها که کاملاً سه بعدی است و در اواخر سال جاری به بازار عرضه خواهد شد.

گارتن بر این باور است که فن آوری شرکت او می تواند به بهبود افرادی کمک کند که به کمبود توجه و تمرکز (ای دی دی) دچار هستند.

او می گوید کودکانی که به اختلال کمبود توجه و تمرکز دچار هستند، در مقایسه با سایر کودکان امواج مغزی بتای کمتری دارند.

گارتن با کمک دکتر اومیش جاین، روانشناس متخصص کودکان در «مرکز اعتیاد و سلامت روان» در تورنتو در تلاش است تا مجوز آزمایش میزان بهبود کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و تمرکز ( ای دی دی) را با کمک بازی های کامپیوتری این شرکت دریافت کند.

فن آوری که در شرکت «اینتراکسون» مورد استفاده قرار گرفته است، برای اولین بار در آزمایشگاه های دانشکده مهندسی دانشگاه تورنتو ابداع شد.

XS
SM
MD
LG