لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

شرکت‌های آمریکایی از اعتراضات سراسری در آن کشور حمایت می‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شرکت های آمریکایی معمولا در دوران اعتراضات سکوت می‌کنند. اما این بار چنین نیست.

شرکت‌های فناوری، مالی، پوشاک، و سرگرمی در حمایت از اعتراضات به رفتار پلیس با سیاهپوستان پیام‌هایی ارسال کرده‌اند.

کِلی مَکِلهِینی، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه برکلی و بنیانگذار «مرکز انصاف، جنسیت، و رهبری» این دانشکده، می‌گوید: «من از [زیاد بودن] شمار مدیرانی که برای اولین بار در این باره صحبت کرده اند، شوکه شده‌ام.»

به باور او آن چه آن‌ها را به اعلام موضع واداشته بیرحمی آشکار در ویدیویی است که در آن یک افسر پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس زانوی خود را پشت گردن مرد سیاهپوستی به نام جرج فلوید گذاشته است و فشار می‌دهد. جرج فلوید جان خود را از دست داد.

مَکِلهِینی تاکید دارد که این شرکت ها توسط انسان‌هایی اداره می شود که «کارگران، مدیران، و مشتریان سیاهپوست و رنگین‌پوست دارند. خطرات ... وجود دارد، اما منافع آن بر خطراتش سنگینی دارد.»

«نتفلیکس» در توییتی با بیان این که «سکوت اختیار کردن همدستی است» افزوده است: «ما وظایفی در برابر اعضا، کارکنان، تولیدکنندگان، و هنرمندان سیاهپوست‌مان داریم [که بر اساس آن باید] صدای‌مان را بلند کنیم.»

«گوگل» در صفحه جستجوی اصلی خود افزوده است: «ما از برابری نژادی و همه آنها که در جستجوی آن هستند، حمایت می‌کنیم.»

«توییتر» صفحه کاربری خود را با هشتگ «زندگی سیاهان مهم است» تغییر داد.

«مدیر مایکروسافت» از کارکنان آن شرکت خواست «در دفاع از تغییر در شرکت ما، جوامع ما، و به طور گسترده در جامعه، به او و تمام اعضای ارشد مدیریت بپیوندند.»

مدیر «سیتی بانک» که یک آمریکایی آفریقایی‌تبار است در بلاگی نوشت: «نژادپرستی کماکان در رنج فراوان و زشتی های جامعه ما ریشه دارد. تا زمانی که این امر حقیقت دارد، آرمان‌های دوقلوی آمریکا، یعنی آزادی و برابری، دور از دسترس خواهند بود.»

مدیرعامل «تارگت» که فروشگاه هایش در سراسر ایالات متحده غارت شده و مقر اصلی آن در شهر مینیاپولیس است می گوید مرگ یک مرد سیاهپوست دستگیر شده به دست یک افسر پلیس سفیدپوست، دردی که سال‌ها انباشته شده بود را آزاد کرده است.

با گسترش اعتراضات به مرگ جرج فلوید در سراسر ایالات متحده، شرکت تولیدکننده پوشاک ورزشی «نایکی» در ویدیویی از معترضان حمایت کرد: «نژادپرستی را نادیده نگیرید. قبول نکنید که جان بیگناهی از میان ما گرفته شود. بیش از این عذر و بهانه نیاورید.»

«آدیداس» رقیب «نایکی» این توییت را به اشتراک گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG