لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۵۵

اتاق بازرگانی تهران از دیدگاه های ضد سرمایه داری انتقاد کرد


بحران اقتصاد ایران تشديد می شود. در یک سال اخیر حداقل ۲۴ شرکت بزرگ خارجی با ایران قطع رابطه کرده اند، و فروش نفت ایران روزانه ۴۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. این در حالی است که، یک مقام وزارت نفت ایران به ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفته است هزینه های اجرایی پروژه های نفتی و گازی کشور طی ۹ سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

هم زمان خبرگزاری مهر به نقل از فریدون همتی، معاون امور مجلس در تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور از اعلام نمونه هایی از تخلفات گسترده حوزه نفت به رئیس جمهوری در آینده نزدیک خبر می دهد.

حکایت از عدم واریز یک میلیارد دلار در گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۸۵ به عنوان یکی از ارقام انحراف از حکم قانون در بخش نفت مربوط به دوران مدیریت محمد رضا رحیمی، معاون اول ریاست جمهوری، است.

در حالی که وزارت اقتصاد مدعی است جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور روندی رو به رشد دارد، آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که نرخ رشد سرمایه گذاری خارجی در پایان سال ۱۳۸۷ کاهش ۴۳درصدی داشته است.

در چنین فضايی ریاست قوه مجریه از صرفه جویی ۳۰ درصدی با هدفمندی یارانه ها در بخش های مختلف خبر داد. و صادق محصولی، وزیر رفاه، نیز گفت طرح آزمایشی هدفمند کردن یارانه ها در ۵ یا ۶ استان کلید می خورد.

هم زمان علی لاریجانی رئیس مجلس بر این باور است که عدالت بدون رقابت ممکن نیست. این مقام از لزوم رشد ۱۳ و نیم درصدی صنعت در برنامه پنجم توسعه سخن می گوید. وی در جریان بازدید از خودروسازی بهمن گفت برای تحقق سند چشم انداز فضای صنعت باید رقابتی شود. وی رسیدن به اهداف چشم انداز را موکول به رقابتی شدن فضای صنعت دانست.

به گفته ریاست قوه مقننه تنها یک پنجم واگذاری های اصل ۴۴ به بخش خصوصی رسیده و علت اصلی مشکلات کیفیت خودرو را انحصار در تولید و استفاده از رانت دولتی می داند.

آقای لاریجانی پیش از این ۴ برابر بودن واردات صنعتی به نسبت صادرات را عدم تعادل جدی ارزیابی کرده بود.

به گفته منوچهر منطقی، رئیس هیات مدیره گروه خودروسازی بهمن و مدیرعامل سابق ایران خودرو، در مراسم رونمایی از مدل ارتقا یافته خودرو مزدا ۳ ، گفت ۷۵ درصد از خودروهای تولید داخل ۲۰ سال پیش طراحی شده اند و با این وضع نمی توان به اهداف پیش بینی شده در صنعت خودرو رسید.

در همین حال، مهدی غضنفری وزیر بازرگانی، خواستار ايجاد تشکلی برای حمایت از زنان در بخش تجارت شد.

هم زمان، به گفته اتاق بازرگانی تهران، انتشار فهرست میلیاردرها انتقاد بخش خصوصی را به همراه داشته است. در تیتر اصلی روزنامه پول، بامداد پنج شنبه، ۱۲ خرداد می خوانیم «جنجال میلیاردرها در ساختمان شماره ۲۷۵ .»

به نوشته خبر آن لاین، اعضای اتاق بازرگانی از دیدگاه های ضد سرمایه داری انتقاد کردند. این در حالی است که اتاق بازرگانی در دوره ای تلاش داشت واژه کار آفرین را جایگزین عنوان سرمایه دار کند. 

XS
SM
MD
LG